Wartość odżywcza resztek pożniwnych

Po zbiorze rośliny uprawnej na polu pozostają resztki pożniwne, które są produktem ubocznym w procesie tworzenia plonu, zawierają one w swoim składzie całą masę składników odżywczych, które pozostawione na polu zapewniają bogaty zapas składników pokarmowych dla przyszłych roślin. Pozostawione resztki pożniwne to również okrywa powierzchniowa gleby, która chroni ją przed erozją.

Jakie korzyści wynikają z pozostawienia słomy na polu?

  • Korzyści dla gleby: poprawia właściwości fizyczne gleby (zatrzymywanie wody), zmniejsza występowanie erozji, pomaga w utrzymywaniu dobrej temperatury gleby, sprzyja mikroorganizmom glebowym, poprawia gospodarkę węglową gleby;
  • Korzyści agronomiczne: utrzymanie wysokiej kultury gleby, odzyskanie składników odżywczych, dobry rozwój korzeni;\
  • Korzyści ekonomiczne: dodatkowe źródło dochodu – rolnictwo węglowe oraz poprawa jakości plonu.

W ostatnich latach znacznie wzrosło zużycie nawozów mineralnych, co pogorszyło stan gleb. Wiele z nich jest mocno zakwaszona, posiada nieodpowiednią strukturę, a stan próchnicy w niej zawartej jest tragicznie niski. Te czynniki przekładają się na spadek plonu oraz obniżenie jego jakości pomimo wysokiego nawożenia. Aby zapanować nad tym procesem mamy proste, jednocześnie cenne dla ziemi rozwiązanie: ZRÓWNOWAŻONE GOSPODAROWANIE RESZTKAMI POŻNIWNYMI – pomaga w kontrolowaniu kosztów i w zarządzaniu polem.

Każde gospodarstwo to indywidualne sytuacje, podejście do uprawy oraz kultura rolna, niezależnie od tych cech ważne z perspektywy gleby jest aby dbać o nią w odpowiedni sposób, wtedy odpłaci się wysokimi i jakościowymi plonami.

Resztki pożniwne to bogate źródło składników odżywczych i materii organicznej, która w gospodarstwach bez hodowli jest często jedynym jej źródłem. Średnio po przeliczeniu na 1ha zebranego plonu pozostaje 4-6t słomy, w zależności od gatunku, najwięcej słomy zazwyczaj zostaje po zbiorze żyta, a najmniej po jęczmieniu. Poniżej podane są średnie zawartości składników pokarmowych w 1t słomy:

Źródło: www.tygodnik-rolniczy.pl/uprawa/resztki-pozniwne-cenniejszym-nawozem-niz-sie-wydaje-2377534

Uwalnianie składników  z resztek pożniwnych jest procesem trwającym 3-4 lata. W pierwszy roku uwalnia się do gleby około: 15-30% fosforu, 50-70% potasu oraz do 70% azotu.  Gdy resztki pożniwne są przyorywane wartości te rosną.

W naszym kraju nie docenia się wystarczająco słomy jako źródła składników pokarmowych dla upraw i materii organicznej dla gleby. Regularne pozostawianie resztek pożniwnych ma bardzo dobry wpływ na zawartość próchnicy w glebie oraz na poprawę jej struktury, co wiąże się z racjonalną gospodarką wodną i napowietrzeniem gleby uprawnej.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie