Środki Ochrony Roślin - substancje wycofane i wycofywane w najbliższym czasie

Komisja Europejska ogłosiła strategię „od pola do stołu”, będącą częścią Europejskiego Zielonego Ładu, która zakłada zmniejszenie zużycia ś.o.r. o 50 % do 2030 roku. W 2023 roku zostało wycofanych kilka substancji czynnych wchodzących w skład środków ochrony roślin. Warto zatem przygotować się na to że niektórych środków ochrony roślin już nie dostaniemy.

Co to znaczy redukcja środków ochrony roślin o 50 % do końca 2030 r ?

 1. Czy redukcja liczby zarejestrowanych substancji o 50% ?
 2. Czy może redukcja o 50 % środków ochrony roślin w l/kg jaka trafia na każdy hektar ?
 3. Czy redukcja o 50% ryzyka dla człowieka i środowiska wynikająca ze stosowania środków ochrony roślin?

Ta trzecia interpretacja jest chyba najbardziej słuszna i zakłada wycofywanie z rynku substancji najbardziej szkodliwych dla człowieka i środowiska. Wycofanie środków najbardziej szkodliwych wprawdzie utrudnia prowadzenie skutecznej ochrony i wymusza na rolnikach poszukiwanie alternatywnych metod tej ochrony jak np. środki biologiczne ale zarazem daje znacznie większe bezpieczeństwo konsumentom jak i środowisku naturalnemu.

W związku z powyższym rynek środków ochrony roślin zmienia się błyskawicznie, a lista dozwolonych substancji z roku na rok maleje.

 Jakie środki ochrony roślin zostały  wycofane w 2023 roku :

Abamektyna – sa która zawarta jest w insektycydach sadowniczych

 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 lipca 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 listopada 2023 r.;
 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 lipca 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 kwietnia 2024 r.

Ipkonazol – sa która jest zawarta w kilku zaprawach nasiennych

 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 sierpnia 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 30 listopada 2023 r.;
 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 sierpnia 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 29 lutego 2024 r.

Oksamyl – sa zawarta np. w nepatocydzie Vydate- stosowany w ziemniaku, burakach czy truskawkach do zwalczania nicieni.

 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 sierpnia 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 15 września 2023 r.;
 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 sierpnia 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 listopada 2023 r.

Benfluralina – sa która zawarta jest w herbicydach wykorzystywanych głównie w warzywach

 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 12 sierpnia 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 30 kwietnia 2024 r.;
 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 12 sierpnia 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 12 maja 2024 r.

Sulfoksaflor – sa używana w insektycydach – w Polsce praktycznie nie wykorzystywana

 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 19 listopada 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 19 marca 2023 r.;
 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 19 listopada 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 19 maja 2023 r.

Prochloraz – sa powszechnie stosowana wykorzystywana w wielu fungicydach

 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 kwietnia 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 października 2022 r.;
 • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 kwietnia 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 października 2023 r.

Dodatkowo mamy już wiedzę o wycofaniu w roku 2024 roku dwóch ważnych substancji które jeszcze nie widnieją na stronie ministerialnej :

Triflusulfuron metylu – substancja aktywna z ważnego herbicydu stosowanego w burakach

Wg najnowszych doniesień produkty oparte o tą substancję aktywną będzie można sprzedawać do 30.06.2024 a zużycie planowane jest do 30.09 2024.

S-metolachlor – jest to z kolei ważna substancja występująca w wielu herbicydach stosowanych w kukurydzy

Wg najnowszych doniesień produkty oparte o tą substancję aktywną będzie można sprzedawać do 15.06.2024 a zużycie planowane jest do 15.11.2024.

W najbliższych latach przewidziane jest również wycofanie wielu innych ważnych substancji jak:

Metamitron, fenmedifam, tebukonazol, difenokonazol,tetrakonazol czy metkonazol.

Decyzje UE mają bardzo duży wpływ na zarządzanie polityką ochrony roślin przez rolników. Już teraz  często stajemy przed dylematem jak sobie poradzić z niektórymi agrofagami w naszych uprawach a w najbliższej przyszłości takich dylematów będzie coraz więcej.

Coraz częściej będziemy zmuszeni  poszukiwać alternatywnych metod ochrony roślin takich jak rozwiązania biologiczne i szerzej spoglądać  na ochronę w kontekście produkcji integrowanej .

Szczegółowe informacje na temat nowych terminów na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin znaleźć można w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dostępnym w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie