Przyczepy rolnicze - jakie są rodzaje?

Przyczepy rolnicze to jedne z podstawowych maszyn, niezbędnych w każdym gospodarstwie rolnym. Przyczepa służy głównie do przewożenia ładunków, w tym płodów rolnych. Wbrew pozorom jej wybór musi być dokładnie przemyślany, a rodzaj przyczepy dostosowany do profilu gospodarstwa, jego wielkości i rodzaju wykonywanej pracy. Dostępne na rynku przyczepy rolnicze różnią się przeznaczeniem, właściwościami i parametrami. Do wyboru są modele uniwersalne, w których możesz przewozić ładunki różnego typu, oraz wyspecjalizowane, dostosowane tylko do konkretnego rodzaju załadunku. Dowiedz się, jaką przyczepę rolniczą wybrać i na co zwracać uwagę decydując się na zakup tej maszyny.

Przyczepy rolnicze - rodzaje

Przyczepy rolnicze najogólniej dzielimy na uniwersalne i specjalistyczne. Do pierwszych należą tak zwane wywrotki, które dzięki trójstronnemu wywrotowi skrzyni ładunkowej umożliwiają szybki i sprawny rozładunek. Przyczepy rolnicze specjalistyczne przeznaczone są natomiast do przewozu konkretnego typu ładunku. Wąska specjalizacja to z jednej strony gwarancja bezpieczeństwa, z drugiej jednak ograniczenie możliwości przewożenia innych ładunków. Szczególnymi rodzajami przyczep specjalistycznych są przyczepy do transportu zwierząt oraz przyczepy do bel o charakterystycznej konstrukcji umożliwiającej przewożenie słomy w belach.

Innym podziałem przyczep jest ich rozróżnienie ze względu na liczbę i ułożenie osi. Wyróżniamy tutaj:

 • przyczepy jednoosiowe - niewielkie i lekkie, jednak o stosunkowo małej ładowności (do 5 ton), sprawdzą się zatem w niedużych gospodarstwach rolnych;
 • przyczepy dwuosiowe - mają większą ładowność, ale jednocześnie są cięższe i trudniejsze do manewrowania, doskonałe jednak dla większych gospodarstw rolnych;
 • przyczepy trzyosiowe - są bardzo proste w manewrowaniu i ładowne, dlatego chętnie wybierają je właściciele dużych gospodarstw;
 • przyczepy tandem - mogą mieć dwie lub trzy osie, umieszczone w tylnej części przyczepy, dzięki czemu część ciężaru przyczepy obciąża tylną oś ciągnika. Takie rozwiązanie ułatwia uciąg przyczepy, trudniej jednak jest podpiąć przyczepę do ciągnika i odpiąć ją od niego;
 • przyczepy skorupowe - przeznaczone są do przewozu płodów rolnych, jak ziemniaki, buraki, marchew, a także ziarna, np. kukurydzy czy rzepaku.

Przyczepy rolnicze - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Zanim zdecydujesz się na zakup przyczepy rolniczej, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby, oczekiwania wobec sprzętu i możliwości finansowe. Dostępne na rynku przyczepy różnią się poszczególnymi parametrami, takimi jak:

 • ładowność, czyli maksymalny ciężar ładunku, który może być załadowany jednorazowo na urządzenie transportowe;
 • wielkość przyczepy - należy ją dobrać odpowiednio do ilości transportowanych produktów rolnych;
 • parametry techniczne, ilość osi i konstrukcja zabudowy.

Zakup przyczepy rolniczej stanowi zazwyczaj niemałą inwestycję, dlatego zawsze warto przeanalizować wszystkie rozwiązania dostępne na rynku, by dostosować przyczepę do swoich potrzeb i możliwości.

Na co zwrócić uwagę przed żniwami?

Przyczepy rolnicze są zazwyczaj najwięcej używane i najmocniej eksploatowane podczas żniw, gdy ważne jest, by jak najszybciej plony zostały zebrane i zwiezione z pola. Warto zatem dokładnie sprawdzić stan techniczny przyczepy i dokonać koniecznych napraw jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Na co zwracać uwagę podczas kontroli przyczepy rolniczej przed żniwami?

 • Stan instalacji elektrycznej i kontrola takich elementów jak żarówki czy przewody;
 • wartość ciśnienia w ogumieniu, by po załadowaniu przyczepy nie okazało się, że jest zbyt niskie;
 • kontrola układu hamulcowego i sprawdzenie działania hamulców;
 • szczelność skrzyni ładunkowej;
 • kontrola układu hydraulicznego odpowiedzialnego za unoszenie skrzyni ładunkowej.

Przyczepa rolnicza jest bardzo ważnym elementem wyposażenia nie tylko ułatwiającym, ale wręcz umożliwiającym pracę w gospodarstwie. Z tego względu powinna być właściwie dobrana oraz spełniać wymagane standardy bezpieczeństwa i jakości. Odpowiednio wybrana do potrzeb danego gospodarstwa przyczepa będzie nieocenioną pomocą. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto poznać dostępne możliwości i właściwie przygotować się do zakupu.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie