Blog 4 Asy Roku

Przegląd w nieautoryzowanym serwisie — sprawdź podstawowe błędy popełniane przez klientów! - Blog 4 Asy Roku - AGROAS

O tym, jak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych w maszynach rolniczych, zapewne wie już każdy gospodarz, ale czy każdy z nas wie, jaką wagę odgrywa wykonanie takich czynności przez doświadczonego i wyspecjalizowanego mechanika?

Przegląd w nieautoryzowanym serwisie — sprawdź podstawowe błędy popełniane przez klientów!

O tym, jak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych w maszynach rolniczych, zapewne wie już każdy gospodarz, ale czy każdy z nas wie, jaką wagę odgrywa wykonanie takich czynności przez doświadczonego i wyspecjalizowanego mechanika? Nieodpowiednie zweryfikowanie stanu technicznego maszyny i przygotowanie jej do prac polowych może niejednokrotnie doprowadzić do poważnych usterek, których usunięcie może się wiązać z dużymi kosztami, utraconym czasem i nerwami. Jak uniknąć takich przykrych niespodzianek? Postaramy się udzielić kilku ważnych — w naszej ocenie — wskazówek: o czym należy pamiętać i jakich sytuacji unikać, aby sprzęt służył nam bez zastrzeżeń, szczególnie w okresie ciężkich prac polowych.

ŁADOWARKA CLAAS, CIĄGNIK CLAAS SERWIS MASZYN ROLNICZYCH CLAAS

Najczęstsze błędy związane z przeglądami maszyn rolniczych

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki przeglądu technicznego, ponieważ wielu z nas ogranicza przegląd do wyczyszczenia maszyny, wymiany olejów czy pobieżnego sprawdzenia podstawowych funkcji. Co jest sprawdzane na przeglądzie? Jak się okazuje, w przypadku samego ciągnika rolniczego serwisant ma do wykonania ok. 50 czynności związanych z weryfikacją takich poszczególnych elementów, jak silnik, podwozie, układ pneumatyczny, układ hamulcowy, układ kierowniczy, urządzenie podnoszące, układ hydrauliczny, instalacja elektryczna, kabina, przekładnia czy zaczep. Jakie błędy najczęściej popełniamy, rezygnując z fachowej obsługi serwisowej?

Zbyt długi okres pomiędzy przeglądami

Każdy z producentów maszyn rolniczych jasno określa w instrukcji obsługi danej maszyny częstotliwość wykonywania przeglądów technicznych. Najczęściej jest to określona liczba przepracowanych motogodzin, zdarza się jednak, że w określonych przypadkach istotny jest również czas od pierwszego uruchomienia.

Niestety, jak pokazuje życie, bardzo często, szczególnie po zakończonym okresie gwarancyjnym, odkładamy przegląd techniczny na późniejszy okres. Najczęściej do chwili, w której dochodzą do nas niepokojące dźwięki w pracującej maszynie lub po prostu coś przestaje działać poprawnie. Musimy pamiętać o tym, że współczesne maszyny są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i nie zawsze usterka jest widoczna gołym okiem i łatwa do zdiagnozowania, tym bardziej, jeśli np. nie mamy dużego doświadczenia w zakresie obsługi danego modelu ciągnika rolniczego czy kombajnu zbożowego. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykonywanie takiej inspekcji zarówno przed każdym rozpoczęciem sezonu, jak i po jego zakończeniu.

Pobieżna kontrola elementów roboczych

Większość z nas najczęściej sprawdza poprawność działania poszczególnych elementów powierzchownie, a głównym wyznacznikiem oceny danego podzespołu jest tylko możliwość jego uruchomienia i zatrzymania. W dużej mierze dotyczy to układu napędowego, np. ciągnika, gdzie skupiamy się na samym fakcie poruszania się na poszczególnych przełożeniach, poprawności załączania przedniego napędu czy blokady mechanizmu różnicowego.

Dzięki takim działaniom nie jesteśmy w stanie właściwie ocenić poszczególnych parametrów pracy oraz poziomu zużycia komponentów odpowiedzialnych za przeniesienie napędu. Pracownik autoryzowanego serwisu zawsze posiada na wyposażeniu komputer wraz z aktualnym oprogramowaniem diagnostycznym, za pomocą którego może dokonać odpowiednich pomiarów i porównać je z tymi zalecanymi przez producenta. Dotyczyć to może np. ciśnień w układzie czy też czasów przełączania sprzęgieł elektrohydraulicznych. Takie dane pozwalają na podjęcie działań prewencyjnych i zapobieżenie powstania poważnej awarii w przyszłości.

Brak specjalistycznych narzędzi

Współczesne maszyny rolnicze w wielu przypadkach to zbiór zaawansowanych technologii, których zadaniem jest ułatwienie pracy użytkownikowi i w maksymalnym stopniu wykorzystanie ich potencjału oraz możliwości. To oznacza również, że do właściwego zweryfikowania poprawności działania poszczególnych podzespołów konieczne jest posiadanie specjalistycznych narzędzi oraz dedykowanego komputera diagnostycznego.

Z uwagi na ograniczoną dostępność wyżej wymienionego sprzętu oraz — co ważniejsze — znajomość jego prawidłowego zastosowania niejednokrotnie okazuje się, że gwarancją wykonania skutecznego przeglądu jest zlecenie takiego zadania autoryzowanemu serwisowi. Każdy dealer zobowiązany jest do stałego podnoszenia swojej wiedzy, kwalifikacji i aktualizacji wyposażenia warsztatowego w niezbędne narzędzia.

Narzędzia autoryzowany serwis CLAAS

Brak specjalistycznej wiedzy

Wielu użytkowników maszyn rolniczych nabyło doświadczenia i część usterek jest w stanie usunąć we własnym zakresie. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że wspomniany już rozwój technologiczny i obsługa zaawansowanego sprzętu wymaga również od serwisanta specjalistycznej i aktualnej wiedzy na temat chociażby pożądanych parametrów. Dostęp do takich informacji bez wątpienia posiada każdy dealer reprezentujący daną markę, dlatego warto z tej wiedzy korzystać.

Co zyskujemy dzięki przeglądom w autoryzowanych serwisach?

Reasumując, można powiedzieć, że jeżeli chcemy cieszyć się z naszej maszyny jak najdłużej, to powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest przede wszystkim terminowe i zgodne z zaleceniami producenta wykonywanie przeglądów technicznych, najlepiej u autoryzowanego przedstawiciela. Co zyskujemy dzięki takiemu działaniu? Przede wszystkim spokój i poczucie bezpieczeństwa. Zakup oryginalnych części zamiennych i normaliów w połączeniu z fachową usługą daje nam bowiem taką gwarancję.

Szukasz wykwalifikowanego zespołu specjalistów z profesjonalnym sprzętem diagnostycznym? Skorzystaj z naszego serwisu maszyn rolniczych!

 

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi