Potas, siarka i magnez nierozłączni partnerzy plonu.

Potas jest niezwykle ważnym pierwiastkiem w odżywianiu roślin. Odpowiada za wiele ważnych funkcji w roślinie. Potas w towarzystwie m. in. magnezu i siarki gwarantuje efektywne wykorzystanie azotu oraz budowę wysokiego plonu o dobrych parametrach jakościowych.

Dziś to już norma, że oczekuje się plonu rzepaku na poziomie 5t/ha, pszenicy 10t/ha a kukurydzy 15t/ha. Obecny sezon żniwny zobrazował nam te wynik, teraz warto zastanowić jak je powtórzyć? Zmieniając podejście do uprawy – stosując uproszczoną uprawę roli, warto pamiętać, że podejście do nawożenia, a konkretnie terminów nawożenia, też powinno się zmienić.

Na sukces, w tym wypadku wysoki plon, składa się wiele czynników, jednym z nich jest przestrzeganie PLANU NAWOŻENIA i umiejętność doboru nawozów, które będą kompatybilne ze stanem gleby i potrzebami roślin.

Zmieniający się klimat przynosi na naszych polach suszę, powodując zmianę w podejściu do zatrzymywania WODY tutaj podkreślam rolę POTASU, który kontroluję gospodarkę wodną rośliny ograniczając negatywne skutki suszy. Planując dawki nawozów zawierających potas,  należy wiedzieć, że pomimo  dużej zawartości tego pierwiastka w resztkach pożniwnych ( słoma zbożowa zawiera około 60-100kg K₂O) dostępny jest on dopiero po ich rozkładzie, najczęściej dopiero wiosną. Fakt ten, należy uwzględnić w jesiennym nawożeniu potasem aby nie dopuścić do jego niedoborów.

Nawożenie pod korzeń jest istotnym elementem uproszczonej uprawy roli, lecz dawka nawozu w tym systemie nie powinna być zbyt wysoka aby nie rozleniwiać korzeni młodej rośliny, który jest podstawą w jej odżywianiu. Stosowanie nawozów przedsiewnie i wymieszanie je z glebą na głębokości 25 – 30cm zapewni prawidłowy wzrost korzeni oraz zasobność profilu glebowego w niezbędne składniki pokarmowe. Pierwiastki odżywcze, które znajdują się w warstwie wierzchniej gleby tj. do 15-20 cm w warunkach suszy mogą być niedostępne dla roślin.

Analizując stan gleb posiadamy informację, że w Polsce mamy niska zawartość potasu, magnezu i siarki. W momencie gdy jesteśmy tuż przed startem siania rzepaków ozimych, zachęcam do przemyślanych wyborów nawozów typu NPK.

Gospodarując na glebie ubogiej w potas warto zastosować nawóz typowo potasowy, jakim jest np. KORN KALI o składzie : 40% KO 6%MgO, 4%NaO, 12% SO₃, siarka i magnez w nim zawarte pochodzą z szybko rozpuszczalnego w wodzie nawozu KISERIT (25%MgO, 50%SO₃). Oby dwa produkty występują w formie granulowanej, więc idealnie wkomponują się w nawożenie pod korzeń i nawożenie przedsiewne.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie