Blog 4 Asy Roku

Nawożenie gleby potasem - jak i kiedy? Dlaczego jest tak ważne?

Potas jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla wszystkich roślin, stąd tak ważne jest dostarczanie go w odpowiednich dawkach. Nawożenie gleby potasem pozytywnie wpływa na wzrost roślin i plony. Nawozy potasowe poprawiają efektywność wykorzystania wody, co powoduje, że rośliny lepiej sobie radzą w okresach suszy. Odpowiednie nawożenie potasem pozwala również roślinom lepiej wykorzystać inne składniki odżywcze niezbędne do rozwoju. Niedobory potasu skutkują zmniejszeniem plonów i pogorszeniem ich jakości, stąd tak ważne jest stosowanie odpowiednich nawozów potasowych.

Nawozy potasowe - co należy wiedzieć o potasie?

Ponad połowa gleb w Polsce charakteryzuje się zbyt niską zasobnością potasu, a tylko niewielka część tego pierwiastka jest dostępna dla roślin. Potas odgrywa ogromną rolę w procesie wzrostu i plonowania roślin. Przede wszystkim, zwiększa przyswajalność i wykorzystanie nawozów azotowych przez roślinę. Od prawidłowej dawki potasu w nawozach zależy także odporność roślin na choroby i trudne warunki, takie jak susza czy przymrozki. Dzięki odpowiedniej dawce potasu rośliny utrzymują również właściwą przemianę materii oraz prawidłową gospodarkę wodną (dzięki lepszemu pobieraniu wody z gleby). W efekcie rośliny optymalnie zasilone potasem są mniej podatne na choroby grzybowe (np. rdze), lepiej rosną i są w lepszej kondycji.

Przy niedoborze potasu zostaje zahamowany wzrost roślin, liście stają się ciemne i matowe, żółkną i brunatnieją. Nadmierne nawożenie potasem z kolei może powodować pogorszenie jakości plonów i jest szczególnie niekorzystne dla sadów i plantacji roślin jagodowych.

Nawożenie gleby potasem - kiedy najlepiej?

Dostarczenie potasu nie tylko ogranicza stresy i wpływa na rozwój roślin, ale przede wszystkim stymuluje przyswajanie i wykorzystanie pozostałych składników – głównie azotu. Ze względu na duże zapotrzebowanie roślin na potas, należy stosować w uprawach nawozy potasowe - uwzględniając za każdym razem zasobność gleby w ten pierwiastek. Największe zapotrzebowanie na potas mają rośliny rozpoczynające okres wegetacji, stąd nawozy potasowe najlepiej jest stosować wczesną wiosną. Nieco inaczej jest w przypadku zbóż ozimych - tutaj najważniejsze jest nawożenie jesienne, jeszcze przed siewem.

Kiedy jeszcze najlepiej stosować nawozy potasowe? Czas ten jest różny i zależy od gatunku rośliny. Na przykład zboża najbardziej potrzebują potasu w fazie krzewienia aż do początku fazy nalewania ziarna, ziemniaki - od fazy zawiązywania bulw do pełnej dojrzałości, a rzepak - od fazy rozety aż do kwitnienia. Jeśli w tych okresach niedobór potasu będzie znaczący, mogą pojawić się niepokojące objawy, jak ograniczony wzrost i więdnięcie, a także problemy z pobieraniem azotu. Dlatego też należy uwaznie obserwowac wzrost roślin, by odpowiednio wcześnie móc zastosować nawozy potasowe.

Odpowiednie nawożenie potasem - jakie dawki stosować?

Potas, oprócz prawidłowego pH gleby, jest jednym z czynników mających ogromny wpływ na jej żyzność. Odpowiednie nawożenie potasem musi jednak uwzględniać właściwe dawki, gdyż jego nadmiar jest równie niekorzystny, co niedobór. Nawozów potasowych nie można stosować więcej niż potrzebują tego rośliny, gdyż potas blokuje pobieranie magnezu, a rośliny mogą pobierać potas w ilościach znacznie większych niż potrzebują. Częstotliwość stosowania nawozów potasowych zależy od rodzaju gleby. Ponieważ w Polsce większość gleb jest uboga w ten pierwiastek, nawozy potasowe stosuje się zazwyczaj każdego roku przed siewem roślin. W przypadku gleb średnio bogatych w potas wystarczy nawożenie raz na dwa lata. Przed rozpoczęciem stosowania nawożenia potasem warto zatem wiedzieć, jakiego rodzaju jest gleba, a także uważnie obserwować rośliny w czasie ich wzrostu.

Jakie nawozy najlepiej wybrać? AGROAS współpracuje z najlepszymi producentami znanymi w Polsce i za granicą, proponując najwyższej jakości nawozy, które z łatwością dopasujesz do rodzaju produkcji roślinnej i warunków glebowych. Oferuje także wysokiej klasy maszyny rolnicze oraz pełen zakres usług, w tym serwis maszyn rolniczych i dystrybucję części zamiennych.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi