Kiedy druga dawka azotu w rzepaku ozimym?

Po dawce regeneracyjnej azotu przychodzi kolej na dawkę stymulująca ilość łuszczyn i nasion w nich zawartych. Wysokość drugiej dawki azotu jest różnicą potrzeb nawozowych rzepaku na wiosnę oraz już podanego azotu w pierwszej dawce.

Tabela ilustruje jak przedstawia się całkowite pobieranie azotu przez rzepak, w zależności od zakładanego plonu.

Dawka i termin stosowania nawozu azotowego uzależniona jest od potencjału plonowania plantacji. Stan plantacji określa co potrzebuje.  Planując drugą dawkę na łanach silnie rozwiniętych, możemy rozważyć opcję , aby zastosować część azotu dolistnie, wraz z zabiegiem na słodyszka w fazie pąkowania. W takim zabiegu podajemy 15-20 kg N/ha, stosując RSM lub roztwór mocznika.

W zależności od warunków pogodowych, dawki azotu stosowane są w odstępie 2-4 tygodni. Azot powinien zostać podany rzepakowi w całości do 4 tygodni przed kwitnieniem. Rzepak zaczyna kwitnąć już 1-3maja, w praktyce oznacza to, że druga dawka  azotu powinna być zastosowana najpóźniej końcem marca – początkiem kwietnia. II dawka azotu wiosną w uprawie rzepaku przypada na fazę strzelania w pęd.

Spóźniona dawka powoduje nadmierny przyrost masy zielonej. Kwiaty wykształcane są zbyt nisko ziemi, gdzie nie zostaną zapylone. Łuszczyny na takim poziomie, nie mają wystarczającej ilości słońca do wykształcenia się. Ostatecznie mamy kłopoty ze zbiorem i utratę plonu.

Gdy mamy suchą wiosnę, a planujemy podać nawóz azotowy granulowany typu saletra amonowa czy saletrosan na drugą dawkę, warto przyśpieszyć takie nawożenie. Nawóz w granuli będzie mieć czas na rozpuszczenie. Natomiast, gdy warunki pogodowe, uniemożliwiają wjazd na pole wczesną wiosną, warto rozważyć aplikacje jednej, łączonej dawki, stosując np. RSM z inhibitorem nitryfikacji lub saletrę amonową.

By w pełni wykorzystać potencjał plonowania rzepaku ozimego oraz efektywnie wykorzystać składniki pokarmowe zawarte w nawozach mineralnych, koniecznie oceń plantację, przed wyjechaniem rozsiewaczem w pole.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie