Blog 4 Asy Roku

Jesienny etap prac polowych

Wrzesień to miesiąc, kiedy trwają intensywne, jesienne prace polowe, mimo, że postrzegany jest jako miesiąc, w którym rolnicy zamykają rozdział związany z pracą w polu oraz zbiorem zbóż. Mimo to wrzesień kojarzy się zwykle z organizowaniem przez rolników dożynek, czyli święta plonów, oznaczającego zakończenie prac polowych. Nic bardziej mylnego. Kalendarzowa jesień dla rolnika wiąże się nieodłącznie z pracą w coraz trudniejszych warunkach pogodowych. Zarówno zbiór kukurydzy, jak i roślin okopowych bardzo często prowadzony jest przy dużej wilgotności gleby. Kluczowa wtedy staje się jakość ogumienia oraz wcześniejsza kontrola stanu układu przeniesienia napędu, jakość oleju przekładniowo-hydraulicznego oraz właściwa charakterystyka oryginalnych filtrów wymienianych zgodnie z interwałem zalecanym przez producenta, gwarantująca bezawaryjną pracę. Również uprawa pożniwna jest niezmiernie ważną kwestią decydującą o plonach i kosztach uprawy rośliny następczej.

Jesienne prace polowe - niezawodne maszyny rolnicze

Głównym oczekiwaniem od maszyn do uprawy pożniwnej podczas jesiennych prac polowych jest wysoka wydajność. Firma AGROAS ma w ofercie pełną gamę produktów firmy HORSCH, w której znajdują się agregaty Cruiser oraz Terrano doskonale sprawdzające się przy płytkiej uprawie gleby na całej powierzchni, a także do intensywnego mieszania słomy i resztek pożniwnych na głębokościach od 5 do 30 cm. Pozwala to w znacznym stopniu skrócić czas pracy w porównaniu z orką oraz uniknąć warstwowego układania się resztek pożniwnych, powodującego wydłużenie czasu ich rozkładu. Proces ten dodatkowo uwalnia początkowo duże ilości związków fenolowych, które wpływają ujemnie na wschody i rozwój roślin następczych. Maszyny rolnicze mogą zostać uzbrojone w elementy robocze, takie jak dłuta HM PLUS, ULD PLUS czy redlice Flex Grip HM posiadające płytki z węglika wolframu, co pozwala na wydłużenie pracy elementu roboczego nawet do 1500 h bez konieczności jego wymiany, przy zachowaniu stałej głębokości uprawy.

AGROAS - szeroki wybór maszyn do jesiennych prac polowych

Mimo wielu zalet agregatów podorywkowych, klasyczna uprawa przy pomoc pługów również ewoluuje. Wiodącym producentem tego typu maszyn jest bezsprzecznie firma Kuhn. Jej pługi wyposażone są w lemiesze, które umożliwiają wykonanie orki na różnej głębokości, zapewniając jednocześnie niemal całkowite przykrycie słomy glebą. Regulację nastaw roboczych wykonuje się z kabiny traktorzysty, co zwiększa wydajność pracy. Szeroki wybór asortymentu elementów płużnych pozwala klientom wybierać między produktem oryginalnym a wyrobami o sprawdzonej jakości marek typu Frank, Molbro, IQ Parts czy Granit. Tak jak w przypadku agregatów, również w przypadku pługa mamy do wyboru kilka wariantów dłut. Z doświadczenia wiemy, iż w trudnych warunkach prac polowych jesienią najlepiej sprawdzi się oryginalny dziób typu Olympic, który dzięki wydłużonemu interwałowi pracy pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Prace polowe jesienią - etapy

Problem wyboru techniki uprawy zapewne nie znajdzie jednoznacznego rozwiązania, chociażby dlatego, że system uprawy bezorkowej lepiej sprawdzi się w warunkach niedoboru wody, natomiast gdy jest wilgotno, może dawać gorsze wyniki spowodowane problemami z nadmierną ilością chwastów i samosiewów. Do kolejnych etapów jesiennych prac polowych możemy zaliczyć:

  • siew - również w tym zakresie firma Horsch plasuje się w czołówce światowych producentów. Zarówno siewniki talerzowe Pronto, Serto jak i Focus zapewniają wysoką kontrolę wysiewu. Przy zachowaniu prędkości roboczej do 20 km/h w uzyskaniu takich parametrów nieodzowne staje się stosowanie oryginalnych elementów roboczych wykonanych z wykorzystaniem węglika wolframu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom coraz szerszej rzeszy użytkowników maszyn firmy Horsch, AGROAS stale pracuje nad budowaniem optymalnego stanu magazynowego, pozwalającego zabezpieczyć potrzeby klientów, jeśli chodzi o dostępność części;
  • zabieg odchwaszczenia - jest etapem produkcji roślinnej, o którym nie można zapomnieć podczas jesiennych prac polowych. Kiełkujące oziminy nie potrafią dobrze radzić sobie ze znacznie szybciej rosnącymi konkurencyjnymi chwastami. Ich jesienne zwalczanie jest więc nieodzowne. Tu z pomocą powtórnie przychodzi sprzęt firmy Horsch: opryskiwacze ciągane oraz samojezdne Leeb o szerokościach roboczych do 45 m i prędkościach do 32 km/h. Szeroką gamę oferty AGROAS uzupełniają maszyny firm Hardi oraz Kuhn. Jednak nawet najnowocześniejszy opryskiwacz nie zdziała nic bez odpowiednio dobranej dyszy. Dzięki dostępności produktów Lechler oraz Albuz klient może wybierać między końcówkami polimerowymi a technologią ceramiczną, pozwalającą utrzymać najwyższe parametry pracy przez minimum 10 000 hektarów.

O przysłowiowych krótkich wakacjach rolnik może pomyśleć dopiero z końcem listopada, kiedy zazwyczaj dobiegają końca jesienne prace polowe - kończą się żniwa kukurydziane, zakończony jest już siew ozimin oraz ich pierwsze zabiegi agrotechniczne, a grunty przeznaczone do wiosennego siewu są już wstępnie przygotowane. Okres po jesiennych pracach polowych można również wykorzystać do przeanalizowania ofert, jakie przygotowujemy dla Państwa każdego roku. Optymalne zaopatrzenie pozwala oszczędzić do 35% na zakupach przedsezonowych zwanych AGRO-STOCK dotyczących segmentu części zamiennych marki Claas. W tych wszystkich pracach cała załoga firmy AGROAS stale wspiera klientów.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi