Jak efektywnie zastosować nawóz azotowy w pierwszej dawce po zimie?

Nawożenie azotem, to jeden z pierwszych zabiegów agrotechnicznych na polach po zimie. Po lustracji łanu, oceniamy jaką formę azotu i dawkę trzeba zastosować. Pierwsza dawka, może różnić się na każdym polu, w zależności od potrzeb roślin i ich kondycji po spoczynku zimowym. Posiadasz plan nawozowy? Świetnie! Jednak to łan określa, co jest potrzebne i weryfikuje, jak powinno wyglądać nawożenie.

Efektywne nawożenie, czyli jakie?

Po pierwsze: wykonane w odpowiednim terminie

Po drugie: zastosowana właściwa forma azotu

Po trzecie: dobrana precyzyjna dawka nawozu.

 

Rzepak ozimy - wiosną do momentu kwitnienia potrzebuje od 140 do 180kg N/ha. Tylko zdrowe i silne rośliny są zdolne do przyswojenia takiej ilości tego pierwiastka i mają potencjał do wytworzenia plonu powyżej 4t/ha. Dawka nawozu, jest uzależniona od stanu plantacji. Najogólniej przyjmujemy:

  • słaby rzepak (np. późno siany, bez odpowiedniej obsady, uszkodzony przez mróz) potrzebuje więcej azotu na start. Pierwsza dawka może stanowić około 70% całości.
  • mocnych łan rzepaku, który jesienią wykształciły 10-12 liści, posiada grubą szyjkę korzeniową i nie jest uszkodzony np. prze mróz, potrzebuje mniej azotu na start. Pierwsza dawka może stanowić około 50% całości.

Efektywne nawożenie i wykorzystanie azotu to nie tylko dawka i termin. Ważna jest też forma. W pierwszej dawce zastosuj część azotu w formie saletrzanej (NO₃⁻) aplikując np. saletrosan lub saletrę amonową. Pomoże to rośliną w szybkiej regeneracji i odbudowie rozety liściowej. 

Przykład pierwszej dawki nawozu azotowego w rzepaku ozimym, zakładany plon 4,5 t/ha

 

Pszenica ozima - dawka startowa azotu ma ważne zadanie, oprócz zaspokojenia potrzeb roślin powinna uzupełnić również braki  pierwiastka w glebie, jeśli takie występują. Oceniasz stan plantacji? Super! To on decyduje o dawce. Głównym czynnikiem podpowiadającym ile kg i jaki nawóz azotowy wybrać, jest stan rozkrzewienia plantacji. Średnio na pierwszą dawkę sypiemy między 40 a 60 kg N/ha.

W przypadku słabo rozkrzewionych pszenic i uszkodzonych przez zimę zastosuj około 60, a nawet 70% całej dawki. Użyj nawozu, który zawiera formę saletrzaną np. RSM czy saletra amonowa. Forma ta pobudzi rośliny do krzewienia, doprowadzając do wytworzenia tych pożądanych kłosonośnych  źdźbeł.

Gdy mamy mocne plantacje pszenicy: dobrze rozkrzewione i nie uszkodzone przez mróz, dawka 40-50% azotu, całkowicie wystarczy na bieżące odżywianie wytworzonych już źdźbeł. W tym przypadku dobrze sprawdzi się forma mocznikowa lub forma amonowa azotu.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie