Dlaczego rośliny potrzebują wapnia, mangezu i siarki?

Składniki odżywcze dla roślin są bardzo ważne. Istnieje 16 pierwiastków, które są składnikami pokarmowymi dla roślin. Poszczególne z nich odgrywają większą , bądź mniejszą rolę w roślinie, ale każdy ma na celu utrzymać roślinę: zdrową, rosnącą i żywą. Kontynuując temat roli makroskładników, (poznaliśmy już na naszym blogu główne zadania: Azotu, Potasu i Fosforu), przyjrzyjmy się za jakie funkcję odpowiada Magnez, Siarka i Wapń.

WAPŃ (Ca)

Wapń odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju i wzroście roślin, zapobiega zbyt szybkiemu obumieraniu lub więdnięciu. Rośliny wykorzystują ten pierwiastek na różne sposoby,:

  • Wapń wzmacnia ściany komórkowe
  • Wapń pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH
  • Wapń aktywuje enzymy
  • Wapń poprawia penetrację wody
  • Wapń pomaga zwiększać odporność na choroby.

Każda nowa - młoda część rośliny, potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania dobrze zbudowanych ścian komórkowych, o odpowiednim kształcie i grubości. Właśnie do tego niezbędny jest wapń, podobnie jak w organizmie człowieka, zdrowy szkielet, to podstawa prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.

Wapń jest pierwiastkiem i bardzo małej mobilności w roślinie i choć rośliny rolnicze nie mają bardzo wysokich wymagań pokarmowych względem tego pierwiastka, przy niskiej zawartości Ca w glebie niedobory będą widoczne na młodych liściach. Warto zaznaczyć, że na wapń antagonistycznie działa magnez, dlatego przy zbyt wysokiej zasobności gleby w Mg i wysokim pH, niedobory wapnia mogą być również zauważalne.

Wapń dostarczany jest do gleby głównie w formie nawozów wapniowych, tj.: AGRODOL, węglan wapna BUKOWA lub węglan wapnia z Raciszyna.

 

SIARKA (S)

Siarka jest ciekawym pierwiastkiem pod względem pokarmowym, gdyż przez wiele lat bilans zawartości siarki w glebie był dodatni i nikt nie stosował siarki w nawożeniu mineralnym. Działo się to dlatego, że siarka była dostarczana do gleby poprzez:

  1. kwaśnie deszcze ( darmowy odpad siarki dostającej się do atmosfery ze spalania węgla w fabrykach, brak filtrów w kominach przemysłowych)
  2. nawozy naturalne

Siarka podobnie jak wapń, jest pierwiastkiem słabo mobilnym, jej niedobory będą widoczne początkowo na młodych organach.

Obecnie wiele nawozów mineralnych posiada w swoim składzie siarkę, która jest głównym partnerem azotu, sprzyja w jego pobieraniu i efektywnemu wykorzystaniu.

Nawozy, które cechują się wysoka zawartością siarki to: SALETROSAN 26 lub KIZERYT

 

MAGNEZ (Mg)

Magnez to kluczowy składnik chlorofilu, nadaje roślinie kolor i wigor, biorąc udział w procesie fotosyntezy wychwytuje energię świetlną. Bez chlorofilu nie było by możliwe przeprowadzić proces fotosyntezy, czyli roślina nie była by w stanie wyprodukować pożywienia potrzebnego do przeżycia.

Magnez jest pobierany w wysokich ilościach przez rośliny dobrze plonujące, często występuje w glebie w potrzebnych dla rośliny ilościach ale system korzeniowy nie nadąża z jego pobieraniem z gleby, dlatego ważne jest dokarmianie dolistne tym pierwiastkiem aby nie dopuścić do jego braku w krytycznych momentach tworzenia plonu.

Magnez można dostarczyć stosując nawozy posypowe np.: KIZERYT lub wapno węglanowo-magnezowe – AGRODOL. Do dolistnego stosowania polecamy siedmiowodny siarczan magnezu. 

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie