Ciągniki CLAAS od 20 lat dostępne na rynku.

Dwadzieścia lat temu, a dokładnie 23 lutego 2003 roku, świat rolnictwa stał się świadkiem historycznego wydarzenia. Helmut Claas, prezes firmy CLAAS, podpisał umowę o przejęciu większości udziałów w dziale ciągników rolniczych koncernu Renault Agriculture. To wydarzenie zapoczątkowało dynamiczny rozwój firmy CLAAS oraz jej pozycję jako dostawcy kompletnych rozwiązań w międzynarodowym sektorze rolniczym.

W ciągu dwóch dekad współpracy między CLAAS a Renault Agriculture, firma ta nieustannie inwestowała w rozwijanie efektywności, wydajności i innowacji w rolnictwie. W efekcie tej owocnej współpracy powstały nie tylko nowoczesne maszyny rolnicze, ale także nowatorskie procesy produkcyjne oraz bogaty park maszyn rolniczych.

Jak CLAAS stał się liderem produkcji ciągników rolniczych.

Jednym z kluczowych momentów w historii CLAAS było rozszerzenie oferty po przejęciu udziałów w Renault Agriculture. Od specjalisty w dziedzinie technologii zbioru plonów firma przekształciła się w dostawcę szerokiej gamy rozwiązań, włączając w to zarówno ciągniki standardowe, jak i specjalistyczne. Te nowe produkty doskonale uzupełniły flagową serię XERION produkowaną w Harsewinkel.

 

Nie można pominąć fakt, że historyczne ogłoszenie przejęcia udziałów w Renault Agriculture zostało dokonane na targach SIMA w Paryżu, co przyciągnęło uwagę mediów i całej branży rolniczej. Proces stopniowego przejmowania udziałów został zatwierdzony przez urząd antymonopolowy pod koniec kwietnia, otwierając nowe rozdziały w historii firmy CLAAS.

 

1 października 2003 roku w Le Mans rozpoczęła się zmiana kolorystyki ciągników z pomarańczowego na jasną zieleń, a od 1 listopada 2003 roku wszystkie modele ciągników CLAAS zjeżdżały już z linii produkcyjnej w nowych kolorach. 

 

To symboliczne przejście do nowego schematu kolorów firmy było wyraźnym sygnałem zmiany i rozwoju. Dzięki tej zmianie oraz rozszerzeniu oferty, CLAAS mogło zaprezentować się na targach Agritechnica 2003 z "pełną gamą nowoczesnych maszyn rolniczych". Wraz z ciągnikami standardowymi i specjalistycznymi, firma zaprezentowała model CLAAS LEXION 500, kosiarkę samojezdną COUGAR oraz nową generację serii XERION, które zdobyły duże zainteresowanie odwiedzających targi.
 

Nowa era w rozwoju ciągników CLAAS

Kolejny istotny moment to prace nad rozwojem dużych ciągników CLAAS AXION 800, które zostały wprowadzone do oferty niecałe trzy lata później. Wraz z nimi firma dokonywała ciągłych ulepszeń w gamie produktów z Le Mans, z serii CELTIS, ARES i ATLES na rzecz serii CLAAS ARION i CLAAS AXION, zapowiadając nową erę w rozwoju ciągników CLAAS.

 

Innowacje wprowadzone w serii ARION i AXION, takie jak duży terminal CEBIS o wysokim kontraście, kabina PANORAMIC oraz ciągnik półgąsienicowy AXION TERRA TRAC z pełną amortyzacją, zrewolucjonizowały pracę rolników. 

 

Wdrożono również system TELEMATICS do zarządzania flotą oraz innowacyjny system wspomagania operatora i optymalizacji procesów CEMOS dla ciągników ARION i AXION CMATIC. Ciągniki CLAAS z Le Mans ustanowiły rekordy mocy, a CLAAS AXION 950 o mocy znamionowej 416 KM stał się najmocniejszym ciągnikiem na świecie w 2013 roku. To także ciągnik ten osiągnął imponujący wynik w teście DLG PowerMix, bijąc średnią wszystkich wcześniejszych testowanych ciągników.

Efektywna współpraca pozwala produkować nowoczesne maszyny rolnicze.

Oprócz osiągnięć technologicznych, sukcesy firmy CLAAS wynikają również z efektywnej współpracy między różnymi zakładami firmy w różnych krajach. Kompetencje w zakresie napędów gąsienicowych TERRA TRAC oraz systemów inteligentnych CEMOS w CLAAS Industrietechnik w Paderborn łączą się z elektronicznymi kompetencjami CLAAS E-SYSTEMS w Dissen oraz ekspertyzą w dziedzinie rozwoju ciągników standardowych w Vélizy. Wspólnie konstruktorzy pracują nad kolejną generacją ciągników z Le Mans.

 

CLAAS to nie tylko innowacje w dziedzinie maszyn rolniczych, ale także inwestycje w nowoczesne procesy produkcyjne i ergonomiczne stanowiska pracy. 

 

Od 2003 roku firma zrealizowała projekty modernizacji o łącznej wartości ponad 80 milionów euro. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć było uruchomienie projektu CLAAS Forth pod koniec 2020 roku, który przesunął produkcję na nowy poziom. Zakład w Le Mans stał się jednym z najnowocześniejszych na świecie, wykorzystując automatyczne systemy transportowe (AGV) oraz sztuczną inteligencję (AI) w logistyce. Ostatnio w Le Mans otwarto również nowe centrum dla odwiedzających wzorowane na centrum Technoparc w Harsewinkel.

 

Wiosną 2019 roku z fabryki w Le Mans wyjechał 150-tysięczny egzemplarz standardowego ciągnika CLAAS, a z okazji 20-lecia spodziewane jest wyprodukowanie 200-tysięcznego ciągnika. 

Globalna ekspansja ciągników CLAAS

 

Obecnie fabryka produkuje ponad 60 różnych modeli ciągników o różnych mocach, dostosowanych do różnych rynków i potrzeb, od mniej restrykcyjnych norm emisji spalin w niektórych krajach, po bardziej zaawansowane technicznie modele dostępne na rynku światowym. Maszyny rolnicze CLAAS trafiają obecnie do 80 krajów na całym świecie, w tym od 2019 roku także do Ameryki Północnej.

 

Dwadzieścia lat ciągników CLAAS z Le Mans to okres dynamicznego rozwoju, innowacji i sukcesów w branży rolniczej, który znacząco wpłynął na jakość i wydajność pracy rolników na całym świecie. Firma CLAAS kontynuuje swoją misję dostarczania najwyższej jakości maszyn rolniczych, aby sprostać wymaganiom rolników na całym świecie i wspierać ich w osiąganiu sukcesów. 

 

Ciągniki Claas

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie