AGROSUSPEN®36 w uprawie kukurydzy

Wiosną 2023 roku ruszyliśmy z aplikacją nawozu startowego AGROSUSPEN®36 pod kukurydze i buraki cukrowe. Był to nasz pierwszy sezon z tym nawozem. Nie ukrywam, że w głowie mieliśmy mnóstwo pytań i przemyśleń, analizowaliśmy je w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Dziś dzielimy się naszymi obserwacjami polowymi i uwagami plantatorów, którzy wybrali nasz produkt, jako innowacyjny system nawożenia.

W przeciągu dwóch intensywnych miesięcy (marzec i kwiecień), na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego zaaplikowaliśmy 500t nawozu Agrosuspen®36, z czego około 90% zostało zastosowane pod kukurydzę, a pozostała ilość pod buraki cukrowe.

Aplikacja w 100% została przeprowadzona opryskiwaczami polowymi, przystosowanymi do stosowania płynnych nawozów zawiesinowych, w rekomendowanej przez nas i producenta dawce 200kg/ha.

Skład nawozu Agrosuspen®36 jest precyzyjnie przemyślany. Wysoka zawartość pierwiastka takiego jak fosfor, przyciąga uwagę, a fakt, że nawóz jest w formie płynnej i nie konkuruje z rośliną o wodę, jak się niekiedy zdarza w przypadku zastosowania tradycyjnych nawozów granulowanych, zachęca do zastosowania.

Podczas rozmowy o składzie nawozu i jego wpływie na plonowanie kukurydzy, Pan Zbigniew Bednarek, producent nawozu AGROSUSPEN®36 zaznaczył jak ważna jest forma fosforu oraz jak nawóz wpływa na odblokowanie niedostępnego fosforu z gleby:

„Dodanie do Agrosuspenu 36 humin, wpływa na lepsze wykorzystanie fosforu, poprzez łączenie się tych dwóch składników, przez co fosfor jest chroniony przed zablokowaniem z jonami żelaza, glinu czy wapnia oraz może być pobrany przez roślinę bez względu na temperaturę otoczenia.

Fosfor zatem jest bezpieczny i dostępny dla rośliny uprawnej, po wykorzystaniu fosforu przez roślinę, cząsteczka huminowa zostaje wolna, ma wtedy za zadanie wyłapania z gleby cząsteczek fosforanu żelaza, fosforanu glinu czy też fosforanu wapnia. Poprzez oderwanie z tych wiązań cząstek żelaza, glinu lub wapnia, jesteśmy w stanie odblokować stare złogi fosforu zawartego w glebie. To pierwsza część naszego nawozu.

Płynne cząsteczki N,P,S, Zn, B oraz huminy wpompowane zostają do cząsteczki glinokrzemianu, który budową przypomina gąbkę.

Takie rozwiązanie gwarantuje, że składniki zawarte w nawozie będą ciągle dostępne dla rośliny, nie uwstecznią się.”

Wschody kukurydzy w technologii nawożenia Agrosuspen®36 były bardziej wyrównane, w porównaniu z kontrolą. Rośliny już od samego startu wyróżniały się dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, co bezpośrednio przełożyło się na ilość pobieranych składników pokarmowych. Im głębiej sięga system korzeniowy tym więcej składników odżywczych jest dostarczanych roślinie, finalnie jest ona zdrowa, odporna na patogeny oraz czynniki stresogenne, które ograniczają plon.

Największe zapotrzebowanie kukurydzy na fosfor przypada do stadium 8 liścia oraz w okresie nalewania ziarna. Nie zapewniając roślinom odpowiednego poziomu tego kluczowego dla nich pierwiastka, powodujemy nieodwracalną stratę plonu.

"Miałem zastosowany Agrosuspen w dwóch uprawach – burak cukrowy i kukurydza.

Rośliny kukurydzy w początkowej fazie 1-3 liści nie okazywały braku składników pokarmowych , równomiernie rosły bez żadnych przebarwień.

Około miesiąc po wschodach robiłem porównanie wielkości systemu korzeniowego i okazał się on większy i bardziej zbudowany od kontroli ok 30 %.

Natomiast co do  buraka cukrowego to ta sama sytuacja co w kukurydzy , mocno zauważalna zwiększona ilość włośników w początkowej fazie wzrostu i bardzo równomierne wschody .

Myślę że wpływ na to ma technika zastosowania nawozu Agrosuspen gdyż jest on równomiernie rozlany na całej powierzchni pola” – mówił Pan Andrzej Kowal z miejscowość Milin, woj. Dolnośląskie.

Aplikacja nawozu AGROSUSPEN®36 jest łatwa, równocześnie precyzyjna. Nasz specjalistyczny sprzęt, świetnie radził sobie z wyzwaniami oraz utrudnieniami, nie obyło się bez kilku gaf z naszej strony, np. gps  niepoprawnie poprowadził operatora, który rozlał nawóz na polu sąsiada, a nie u naszego klienta, czy też  wystrzelił wąż od pompy i nawóz tryskał jak gejzer. Każda pomyłka lub błąd uczy nas, jak nie doprowadzać do takich sytuacji w przyszłości.

Zbiory kukurydzy w tym roku były wysokie, przez cały sezon wegetacyjny rośliny miały dostęp do wody, co przyniosło efekt, w postaci liczb.

Kukurydza nawożona nawozem AGROSUSPEN®36 plonowało o 0,4-0,8 % lepiej, od kontroli.

Na terenie gminy grodków, w gospodarstwach, w których rozlewaliśmy Agrosuspen®36, uzyskano średni plon 15,4t/ha.

Kolby charakteryzowały się bogatą ilością ziarników, nie zdarzały się puste piętra.

Na zdjęciu widzimy naszego klienta Pana Arnolda z miejscowości Pludry na Opolszczyźnie, który podzielił się z nami swoimi obserwacjami dotyczącymi różnicy pomiędzy kształtowaniem kolby stosując nawóz granulowany a Agrosuspen®36: „ Co do kolby nie widać jakoś bardzo mocno różnicy lecz wszystko zweryfikuje kombajn. Zapowiada się dosyć fajny plon. Jedyne co zauważyłem to kolby w większości są zaziarnione do samego końca, co na pewno jest na plus.”

Dodam, że finalnie Pan Arnold uzyskał plon 14t/ha, kosząc na ziarni odmianę kukurydzy kiszonkowej.

Przed nami kolejny sezon, nasi przedstawiciele handlowi ruszyli w teren z naszą oferta i są do Państwa dyspozycji. AGROSUSPEN®36 jest startowym nawozem uniwersalny pod każdą roślinę uprawną. Jesienią aplikowaliśmy nawóz pod takie uprawy jak: rzepak ozimy i pszenica ozima. Z każdą aplikacją stajemy się bardziej doświadczeniu i dziękujemy za Państwa zaufanie.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie