Dobór akumulatora do maszyny: 5 ważnych kwestii

Jak dobrać akumulator do maszyny? ● Na co zwrócić uwagę? ● Jakie paramtetry są najważniejsze? ● Co zrobić ze zużytym akumulatorem? ➤ Odpowiadamy!

Zakup nowego akumulatora do maszyny rolniczej nie jest łatwym zadaniem, dlatego powinien być dobrze przemyślany i poprzedzony dokładną analizą. Wybierając akumulator, musimy uwzględnić kilka ważnych kwestii i parametrów. Zapewni nam to bezproblemowy montaż i zagwarantuje pełną satysfakcję z zakupu.

Jak dobrać akumulator do maszyny? Po pierwsze – określ swoje potrzeby

Starsze typy akumulatorów wyposażone są w korki umożliwiające uzupełnienie poziomu elektrolitu i zwane są obsługowymi. Powszechnie stosowane w dzisiejszych czasach baterie są bezobsługowe. Oznacza to, że nie jest możliwe otwarcie komór kwasowych, a uzupełnianie elektrolitu nie jest wymagane. Takie akumulatory posiadają często wziernik pozwalający sprawdzić stan naładowania. 

Akumulatory żelowe to baterie o zwiększonej pojemności. Zamiast tradycyjnego elektrolitu zastosowano w nich kwas zmieszany z krzemionką w formie żelu. Poza większą wydajnością energetyczną akumulatory te są odporniejsze na wstrząsy, uderzenie oraz ekstremalne temperatury. Do samochodów wyposażonych w systemy Start&Stop czy samochodów z napędem hybrydowym i systemem odzyskiwania energii podczas hamowania dedykowane są specjalne akumulatory. Znoszą one bez problemu powtarzające się cykle ładowania i rozładowywania oraz zapewniają natychmiastowe uruchomienie silnika podczas ruszania samochodem.

Najważniejsze parametry akumulatora, które musisz wziąć pod uwagę

Podstawowymi parametrami określającymi akumulator są: pojemność i prąd rozruchowy. W książce serwisowej pojazdu producent podaje właściwe parametry baterii. Pojemność, podawana w Ah (amperogodzinach) określa zdolność akumulatora do magazynowania energii elektrycznej. Pojemność akumulatora dobiera się po pojemności silnika i po ilości wyposażenia elektrycznego jakie posiada nasza maszyna. Zasada, że im większy akumulator, tym lepszy, nie sprawdzi się w dużej ilości przypadków. 

Prąd rozruchowy, którego wartość podawana jest w A (amperach), to wartość określająca jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu, jaki akumulator jest w stanie wygenerować. Ma to szczególne znaczenie zimą, gdy rozrusznik pojazdu pobiera ogromną ilość energii potrzebną do uruchomienia silnika. Każdy akumulator ma przyporządkowaną biegunowość plus i minus na prawą lub lewą stronę. Przed zakupem należy się zorientować, jaki układ biegunów posiada nasz akumulator. Pojemność akumulatora do nasze zwykle podana jest w instrukcji obsługi pojazdu, przy czym warto wybierać akumulatory o jak najwyższym prądzie rozruchowym. Można także skorzystać z dostępnych katalogów lub zapytać o pomoc fachowca.

Kształt akumulatora i jego bieguny

Kształt akumulatora jest o tyle istotnym parametrem, że część ta ma wyznaczone miejsce montażu w maszynie i akumulator musi do niego pasować. Niektóre akumulatory mocowane są za pomocą tak zwanej „stopki”. Inne przykręcane są obejmą od góry i mają wtedy podstawę bez specjalnego wyprofilowania. Szerokość, długość i wysokość akumulatora muszą być idealnie dopasowane do miejsca montażu, aby akumulator nie przesuwał się w czasie jazdy ani nie spowodował zwarcia dotykając biegunami do metalowych elementów. Bieguny akumulatora muszą być dobrane do instalacji elektrycznej pojazdu.

Skontroluj stan zacisków i przewodów

Podczas montażu nowego akumulatora należy skontrolować stan przewodów elektrycznych prowadzących do niego. Należy oczyścić klemy z nagromadzonej korozji i osadów, nasmarować ich śruby zaciskowe oraz spryskać powierzchnię kontaktu specjalnym preparatem poprawiającym przewodzenie elektryczne. Trzeba także sprawdzić stan przewodów i ich izolacji, a także prawidłowe przymocowanie do nadwozia pojazdu przewodu „masowego”. Jeśli do zacisku plusowego podłączone jest bezpośrednio zasilanie dodatkowego wyposażenia, należy sprawdzić, czy połączenia te są solidnie wykonane i nie grożą iskrzeniem i zwarciem. Przed podłączeniem zacisków do biegunów nowej baterii należy bieguny spryskać preparatem poprawiającym kontakt elektryczny i zabezpieczającym przed utlenianiem i zasiarczeniem.

Recykling zużytych akumulatorów

Producent akumulatorów VARTA Johnson Controls wprowadził inicjatywę ecosteps, polegającej na zbiórce zużytych akumulatorów. Recykling zużytych akumulatorów dzięki ecosteps staje się prostszy ibardziej bezpieczny. Decydując się na udział w ecosteps, przyczyniasz się aktywnie do ochrony środowiska. 

Jak funkcjonuje inicjatywa ecosteps? Dystrybutor dostarcza nowe akumulatory swoim klientom. Przy każdej ich dostawie regularnie odbiera zużyte. Zebrane i zużyte akumulatory od dystrybutorów odbiera Johnson Controls, gwarantując profesjonalną obsługę. Johnson Controls wykorzystuje w 100 procentach ołów z oddanych zużytych akumulatorów do produkcji nowych. Pozwala to na ochronę zasobów naturalnych środowiska

Korzyści dla warsztatów i detalistów: 

  • udział w ochronie środowiska
  • pozbycie się problemu zużytych akumulatorów
  • atrakcyjniejsze warunki zakupu: kompensowana należność za zużyte akumulatory  
  • prosty i bezpieczny proces 
  • bardziej stabilne ceny

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie