Zrozumienie roli azotu

AZOT jest najważniejszym makroskładnikiem w odżywianiu roślin.Dostarcza niezbędną energię do prawidłowego wzrostu roślin i produkcji plonu.

Azot jest częścią cząsteczki chlorofilu, która nadaje roślinom zielony kolor i bierze udział w tworzeniu pożywienia dla rośliny poprzez fotosyntezę. Brak azotu objawia się ogólnym żółknięciem (chlorozą) rośliny. Ponieważ azot może przemieszczać się w roślinie, starsze organy często żółkną bardziej niż młode. Niedożywienie roślin tym pierwiastkiem redukują swój plon.

Rola azotu w roślinie:

W środowisku mamy do czynienia z różnymi formami azotu, które są źródłem N w glebie. Nie każda forma azotu jest od razu przyswajalna przez rośliny, niektóre muszą przejść przemiany z jednej formy do drugiej aby roślina mogła z nich skorzystać. Procesy, które wpływają na dostępność tego najważniejszego pod względem plonotwórczym pierwiastka, są uzależnione od takich czynników jak : pH gleby, temperatura, wilgoć oraz światło.

AZOT ORGANICZNY (Norg ) nie jest dostępny bezpośrednio dla roślin. Znajduje się np. w resztkach pożniwnych, które     ulegają mineralizacji (w procesie biorą udział mikroorganizmy glebowe) następnie podczas procesu amonifikacji Norg przechodzi w formę amonową – dostępna dla roślin.

AZOT AZOTANOWY ( SALETRZANY NO₃⁻) jest dostępna bezpośrednio dla roślin, które bardzo dobrze pobierają azot z tej formy w wyższych temperaturach. Jest to form azotu najszybciej działająca, przeznaczona do stosowania pogłównego w celu szybkiego dokarmienia roślin lub ich dokrzewienia. NO₃⁻ ze względu na swój ujemny ładunek nie jest wiązany w kompleksie sorpcyjnym, dlatego np. podczas ulewnych deszczy może ulec wymywaniu.

 Forma azotanowa pozytywnie wpływa na pobieranie potasu, magnezu oraz wapnia.

AZOT AMONOWY (NH₄⁺) jest dostępny bezpośrednio dla roślin, pobierany przez nie nawet w niższych temperaturach. Forma amonowa ulega procesowi nitryfikacji w glebie do formy azotanowej. W nitryfikacji  biorą udział bakterie nitryfikacyjne, które nie występują lub charakteryzują się bardzo niską aktywnością w glebach kwaśnych o pH poniżej 5,5.  Gdy temperatura gleby wynosi około 6°C nitryfikacja zachodzi po upływie 6 tygodni, natomiast w temperaturze gleby 20°C proces ten zachodzi już po 1 tygodniu.

Azot w formie amonowej pozytywnie wpływa na pobieranie fosfory przez rośliny, dlatego jest forma azot zawarta w nawozach wieloskładnikowych.

AZOT AMIDOWY (MOCZNIKOWY NH₂) w tej formie azot nie jest bezpośrednio dostępny dla roślin. Jest to forma najwolniej działająca, ponieważ aby roślina mogła pobrać azot z tej formy najpierw musi dojść do hydrolizy, która jest reakcją przemiany azotu amidowego w azot amonowy – pobierany przez rośliny. W procesie hydrolizy biorą udział enzymy ureazy, podczas tej przemiany dochodzi do uwalniania cząsteczek azotu do atmosfery – utlenianie, jest procesem niepożądanym, aby go wyeliminować należy używać wyłącznie nawozów typu mocznik z inhibitorem ureazy. Przy temperaturze 2°C hydroliza zachodzi po 10dniach ,a  w temperaturze 20°C już po 1dniu.

Schemat przedstawia kierunek przemian azotu

Planując nawożenie azotem, ważne jest aby pamiętać o formach azotu i wiedzieć, którą chcemy zastosować na swoim polu, dzięki tym kryteriom wybierzemy nawóz najbardziej pożądany przez nasze rośliny i optymalnie dobrany do panujących warunków atmosferycznych.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie