Zbilansowane nawożenie mineralne kukurydzy - których nawozów użyć przed siewem?

Przed zasianiem kukurydzy, powinniśmy zaplanować jak będzie wyglądać nawożenie mineralne tej rośliny. Takie nawożenie, powinno uwzględniać potrzeby pokarmowe i to, w której fazie rozwojowej kukurydza potrzebuje konkretnego pierwiastka.

Azot, który jest plonotwórczy intensywnie pobierany jest prze kukurydzę od fazy 7-8 liścia ( zapotrzebowanie kukurydzy na azot(N): 20-30 kg/t). Zaleca się stosowanie dwóch dawek azotu: pierwsza przedsiewna w wysokości 60-70% zapotrzebowania na azot, druga pogłówna w fazie BBCH 16,czyli 4-6 liści. Coraz częściej stosuje się jedną dawkę azotu(N). Takie rozwiązanie jest polecane na glebach ciężkich, powinno się wysiać nawóz azotowy około 2 tygodni przed planowanym siewem i wymieszać go z glebą. Rekomendowany jest wysiew nawozów wolniej działających ( mocznik z inhibitorem lub siarczan magnezu). Na krótko przed siewem kukurydzy,  ryzykowne jest stosowanie wysokich dawek azotu amonowego i amidowego, szczególnie w okresie suszy – może spowodować opóźnienie wschodów. Do przedsiewnego nawożenia azotem możemy wybrać mocznik z inhibitorem, który dzięki swojej formie i zawartości inhibitora będzie działał stabilnie w odżywianiu roślin.

Potas jest pierwiastkiem, którego ta uprawa potrzebuje najwięcej z wszystkich składników pokarmowych ( zapotrzebowanie K₂O na 1t to 22-32kg). Potas pobierany jest intensywnie od fazy 4-6 liścia i trwa aż do wykształcenia wiechy. Najlepiej przyswajalny potas znajdziemy w nawozie KORNKALI.

Fosfor, który nie wpływa bezpośrednio na ilość biomasy i ziarna, odgrywa wielka role w początkowej fazie wzrostu kukurydzy – stymuluje rozwój system korzeniowy, dzięki któremu roślina będzie miała możliwość pobierania z gleby składników odżywczych (zapotrzebowanie na fosfor(P₂O₅) – 8-10kg/t). Zaleca się aby nawóz fosforowy był wysiany już jesienią, pod orkę zimową, ponieważ kukurydza woli pobierać fosfor i potas z zasobów glebowych bardziej, niż z bieżącego nawożenia mineralnego. Stosując nawóz fosforowy jesienią, możemy wykorzystać nawóz typu NPK, np. POLIFOSKA 6-30-30 lub YARA MILA CORN 7-20-28. Decydując się na zastosowanie fosforu wiosną (co obecnie, jest częściej praktykowane), powinniśmy użyć do nawożenia zlokalizowanego POLIDAP(NP) 18-46 lub SUPER FOSDAR(P) 40%.Gdy siejemy kukurydzę w okresie suszy, nie powinniśmy przekraczać dawki 150kg polidapu/ha, ponieważ możemy doprowadzić do „rozleniwienia” systemy korzeniowego rośliny, co przyczyni się do dużego zasolenia strefy górnej gleby, a w konsekwencji przesuszenia tej warstwy gleby. Obserwujemy nowy trend w nawożeniu zlokalizowanym o nazwie STRUWIT, jest to połączenie zastosowania fosforany amonu z siarczanem magnezu.

Nawóz zawiesinowy AGROSUSPEN 36

Nową propozycją od tego sezonu jest nawóz zawiesinowy AGROSUSPEN 36, w skład którego wchodzi azot (8,1%), fosfor( 20,7%), siarka(3%) oraz mikroelementy i kwasy humusowe. Rekomendujemy dawkę w wysokości 200kg/ha.

Kukurydza potrzebuje dużo magnezu (pobiera około 4kg MgO na 1 tonie ziarna). Aby móc wybrać odpowiedni nawóz zawierający magnez powinniśmy znać pH gleby. Gdy mamy glebę kwaśną zaleca się stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych np. wapno AGRODOL z Romanowa. Na glebach o uregulowanym odczynie gleby lecz, o niskiej zasobności Mg zaleca się stosowanie nawozu typu SIARCZAN MAGNEZU lub KORNKALI.

Kukurydza wykazuje małe zapotrzebowanie na siarkę, lecz warto pamiętać o uzupełnieniu tego składnika w kontekście pobierania azotu. Jeśli nie stosujemy nawozów naturalnych, bogatych w siarkę, należy zastosować nawóz mineralny w formie np. KIZERYTU, KORNKALI lub SIARCZAN MAGNEZU. Dla dawki 140kg N/ha należy zastosować siarkę w ilości 18-28kg S/ha.

Stosując obornik w dawce 20t/ha dostarczamy na pole około 15kgS/ha i jest to wystarczająca ilość na start wegetacji.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie