Rzepak ozimy - technologia i problematyka

Technologia siewu rzepaku ozimego i problematyka tego tematu jest ogromnie szeroka.

Ilu fachowców w naszej branży spotykam na swojej drodze, tyle też możliwych strategii zasiewu tej rośliny. Koncepcje związane z kolejnymi etapami uprawy gleby do siewu, czy też po drugiej stronie całkowite zaniechanie uprawek pożniwnych, zachęciło mnie do przedstawienia jak robimy to w gospodarstwach współpracujących z naszą firmą.

Technologia siewu rzepaku ozimego i problematyka tego tematu jest ogromnie szeroka.

Ilu fachowców w naszej branży spotykam na swojej drodze, tyle też możliwych strategii zasiewu tej rośliny. Koncepcje związane z kolejnymi etapami uprawy gleby do siewu, czy też po drugiej stronie całkowite zaniechanie uprawek pożniwnych, zachęciło mnie do przedstawienia jak robimy to w gospodarstwach współpracujących z naszą firmą.

Wraz z końcem żniw i ułożonym płodozmianem wkraczamy z uprawą gleby pod rzepak ozimy w technologii orkowej. Mijające lata pokazują nam, że w większości zmagamy się w okresie pożniwnym z niedoborami wody, więc wskazane jest płytkie zerwanie ścierniska takimi maszynami jak talerzówka lub kultywator ścierniskowy. Orka siewna wykonywana jest w maksymalnie długim odstępie ale na krótko przed zasiewem rzepaku. Pomiędzy tymi zabiegami uprawowymi technologia przewiduje zastosowanie nawozów P – fosforowych jak Superfosdar 40 oraz K – potasowych jak Sól potasowa 60 % lub Korn Kali 40 % zawierający również w swoim składzie bardzo ważne makroelementy czyli siarkę i magnez. Wielu z rolników stosuje natomiast odpowiednio zbilansowane nawozy wieloskładnikowe NPK, popularne wśród moich klientów są Phosagro ULTRA 9-22-29 oraz Polifoska 6-20-30, obydwa produkty zawierają w swoim składzie pierwiastek jakim jest siarka. Plantatorzy wjeżdżają z tymi nawozami po orce i mieszają je z glebą. Do siewu używane są kombinacje uprawowo-siewne lub siewniki tradycyjne bezpośrednio zagregatowane z ciągnikiem. W tym miejscu rolnik podejmuje bardzo ważne decyzje związane m.in. z normami wysiewu nasion rzepaku ozimego wcześniej starannie dobranych przez siebie odmian. Dobór odmian, norma wysiewu podyktowane są kilkoma aspektami jak klasa bonitacyjna, uwilgotnienie gleby, położenie geograficzne. Nasze pozycje rzepaku ozimego DK Extenso czy DK Exlevel z racji, że są odmianami mieszańcowymi polecamy wysiewać w ilościach 35-50 roślin/m2, z kolei nasza bardzo dobra odmiana Ocelot, będąca populacyjnym rzepakiem w naszych zaleceniach ma normę wysiewu 45-60 roślin/m2. Siew w tej technologii następuje w krótkim okresie po orce w starannie doprawioną glebę, takie warunki pozwalają nam na zastosowanie herbicydów doglebowych. Gospodarstwa, które współpracują z Agroasem znajdą w naszym portofolio kilka popularnych „doglebówek”. Kombinacje oparte na metazachlorze i chlomazonie to Hiperkan 500SC i Climb 480EC. Mieszanina petoksamidu i chlomazonu to Nero 424EC. Z kolei metazachlor z chinomerakiem to Butisan Star 416SC (to rozwiązanie zastosować możemy również powschodowo)

Foto 1. Rzepak zasiany w technologii orkowej z doglebowym zabiegiem herbicydowym.

Przechodząc do kolejnej technologii tym razem bezorkowej, warto nadmienić że przedstawiona wyżej uprawa rzepaku przy użyciu pługa jest najbardziej powszechna wśród obsługiwanych przeze mnie gospodarstw.

Siew rzepaku w technologii bezorkowej z płytką lub głęboką uprawą ma swoje grono stosujących ten system. Po odpowiednio zebranym przedplonie, wkraczają na pola te same maszyny jak w technologii orkowej, po to by dokonać uprawki zerwania ścierniska. Po tym zabiegu wysiewane są nawozy mono P i K lub wieloskładnikowe NPK. Cała powierzchnia gleby jest mieszana przed siewem kolejny raz talerzówkami lub gruberami trzybelkowymi. Siew następuje bardzo często kombinacjami opartymi na zestawie agregatu talerzowego z siewnikiem z redlicami talerzowymi. Do tego typu uprawy należy umiejętnie dopasować odmianę oraz jej obsadę. Naprzeciw wychodzimy z ofertą polecaną przez naszą firmę, jest to odmiana o silnym wigorze początkowym oraz budująca bardzo mocne rośliny – LG Artemis. Obsada tej odmiany zalecana przez naszych doradców to 35-45 roślin/m2. W sytuacji kiedy uda nam się wysiać rzepak do gleby dobrze uwilgotnionej, możemy zastosować ochronę herbicydową opartą na rozwiązaniach doglebowych. Często rolnicy przy wyborze technologii bezorkowej wybierają rozwiązania powschodowe, z naszej oferty to produkty które skutecznie łączymy w jeden zabieg – Butisan Star 416SC + Navigator 360SL.

Ciekawym rozwiązaniem uprawy rzepaku, stosowanym jak na razie przez najmniejszą grupę rolników jest wysiew tej rośliny w technologii strip-till przy uprawie zerowej. Ściernisko po przedplonie, często jest to pszenica ozima lub jęczmień ozimy zostaje pozostawione bez uprawek pożniwnych. Po około 2 tygodniach, w których sprzyjały warunki takie jak uwilgotnienie gleby do skiełkowania samosiewów zbóż oraz pozostałych chwastów, wykonywany jest zabieg glifosatem w dawce 1-2 L produktu o zawartości 360 gram. Przy doborze odmiany w tej technologii, rolnicy kierują się głównie zdrowotnością oraz potencjałem plonowania. Wszystkie wcześniej opisane odmiany z naszej palety produktów, doskonale dopasowują się do tego typu wysiewu. Sprzęt używany do zasiewów rzepaku ozimego w tej technologii, to ciągnik ze zbiornikiem frontalnym na przednim TUZ-ie oraz głębosz zagregatowany z siewnikiem punktowym. Zestaw pracuje bezpośrednio na ściernisku. Głębosz i jego wyposażenie umożliwia dozowanie nawozów na wybraną przez nas głębokość (do 30 cm), w zależności od badań w zasobność gleby stosowane są produkty takie jak fosforan amonu DAP lub zbilansowany wieloskładnik, najczęściej Ultra 9-22-29 z Phosagro. Siewnik punktowy pozwala nam osiągnąć założenia takie jak: rozstaw rzedów 75 cm, wysiew 16 roślin/m2, równomierne rozmieszczenie roślin w rzędzie oraz w przypadku stosowania fosforanu amonu, uzupełnienie niezbędnego składnika tj. potasu. Nawóz potasowy wysiewany jest za pomocą rozsiewacza rzędowego, ilość sekcji wysiewu nawozu pokrywa się z ilością sekcji siewnika do nasion. Ochrona herbicydowa oparta jest na strategii doglebowej. Stosowane od kilku lat jest rozwiązanie petoksamidu z chlomazonem. Z naszej oferty wybierane są produkty Koban 600SC w dawce 1,2 L + Climb 480EC w dawce 0,25 L

Foto 2 i 3. Rzepak w technologii strip-till

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie