Blog 4 Asy Roku

Rodzaje opryskiwaczy polowych - jaki wybrać?

Opryskiwacze polowe wykorzystywane są w nawożeniu oraz ochronie roślin uprawianych na polach. Stosuje się je w uprawie zbóż, buraków, ziemniaków oraz wielu innych roślin. Opryskiwacz rozbija strugę cieczy na krople o odpowiedniej średnicy i kieruje je do miejsca przeznaczenia, czyli na rośliny, krzewy czy drzewa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli opryskiwaczy, różniących się sposobem rozpylania cieczy oraz ze względu na sposób napędu. Opryskiwacze polowe, podobnie jak inne maszyny rolnicze, mają na celu wspieranie rolników i przedsiębiorców w pracy poprzez najnowsze rozwiązania technologiczne. Łączą w sobie komfort jazdy, wydajność oraz maksymalną efektywność aplikacji.

Rodzaje opryskiwaczy polowych

Opryskiwacze polowe, zwane rolniczymi, stosuje się w uprawie zbóż, buraków, ziemniaków oraz wielu innych roślin uprawianych na polach. Jest to cała grupa maszyn, różniących się od siebie konstrukcją. Wyróżnia się głównie dwa rodzaje opryskiwaczy polowych: zawieszane i ciągane. Czym charakteryzuje sie każdy z wymienionych typów opryskiwaczy?

  • Opryskiwacze zawieszane - mogą być wyposażone w różnej szerokości belki o rozpiętości nawet powyżej 20 metrów. Belki mogą mieć też dodatkowe udogodnienia, jak na przykład zastosowanie różnego rodzaju rozpylaczy, które umożliwiają jeszcze bardziej skuteczne opryskanie pola. Przez brak dodatkowej osi ciągniętej za ciągnikiem, opryskiwacze zawieszane mają większą zwrotność - doskonale sprawdzą się zatem na małych polach, stromych zboczach lub powierzchniach o nieregularnych kształtach. Opryskiwacze zawieszane są zazwyczaj tańsze niż opryskiwacze ciągane, natomiast wymagają zwykle ciągnika o dużej mocy.
  • Opryskiwacze ciągane (zaczepiane) - jeżdżą na swoich własnych kołach i są po prostu przymocowywane do tyłu ciągnika. Wyposażone są w oś jezdną, co nieco ogranicza ich zwrotność, natomiast umożliwia ciągnięcie opryskiwacza przez ciągnik ze słabszym silnikiem. Ze względu na sposób zorganizowania rozpylania środków chemicznych wyróżnia się opryskiwanie płaskie i opryskiwanie rzędowe; w opryskiwaczach ciąganych są również często stosowane belki polowe.

W grupie opryskiwaczy polowych znajdują się również maszyny samojezdne. Mają jednak spore gabaryty i zazwyczaj dość wysoką cenę, z tego względu są to najmniej popularne opryskiwacze.

Jaki opryskiwacz polowy wybrać?

Decydując się na wybór opryskiwacza polowego należy uwzględnić indywidualne zapotrzebowanie danego gospodarstwa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Wyposażenie maszyny, w tym pojemność beczki - zbyt duża będzie niepotrzebnie obciążać pracę ciągnika, zbyt mała natomiast spowoduje konieczność częstego zjeżdżania z pola w celu uzupełnienia cieczy;
  • pompę - powinna mieć dużą moc, aby zagwarantować wydajność pracy i zmienne ciśnienie robocze;
  • dostępność usługi serwisu dla danego modelu oraz możliwość nabycia części zamiennych - tutaj dobrym wyborem będą opryskiwacze firmy Horsch, jedne z najlepszych i najnowocześniejszych na rynku, z dostępnością serwisu oraz profesjonalnym doradztwem dotyczącym zakupu.

Opryskiwacze polowe Horsch - postaw na jakość

Wśród producentów opryskiwaczy polowych, na których warto postawić, na uwagę zasługują maszyny Horsch Leeb. Cechuje je elastyczność i maksymalny komfort jazdy  oraz precyzyjny oprysk. Opryskiwacze te wyróznia ponadto różnorodność rozmiarów, materiałów zbiornika i napędu. Do najważniejszych zalet opryskiwaczy polowych Horsch można zaliczyć poza tym:

  • optymalny kształt zbiornika sprawdzający się zarówno podczas transportu, jak i w trakcie czyszczenia;
  • nisko umieszczony punkt ciężkości zbiornika;
  • optymalne umieszczenie węży redukujące ich długość do minimum;
  • zawieszanie belki pozwalające na spokojne prowadzenie również w terenie pagórkowatym i przy szybkim tempie pracy;
  • ochronę dysz przed wiatrem i mechanicznymi uszkodzeniami.

W dużych gospodarstwach rolniczych, które nastawione są na wytwarzanie oraz sprzedaż swoich plonów, nie może zabraknąć profesjonalnych maszyn. Odpowiedni sprzęt oraz właściwie i regularnie przeprowadzany serwis maszyn rolniczych usprawniają pracę oraz wpływają na jakość i wielkość plonów.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi