Plan nawożenia jako część ekoschematów

PLAN NAWOŻENIA to praktyka wchodząca w skład ekoschematu rolnictwo węglowe. Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, ma na celu właściwe zarządzanie nawożeniem dopasowanym do zasobności gleb i potrzeb pokarmowych roślin.

Plan ten możemy wykonać sami w domu, jest to jednoroczne zobowiązanie. Należy pamiętać aby posiadać aktualne badania gleby, które są bazową wiedzą do sporządzenia takiego planu (badania ważne są 4lata). Nie musimy dostarczać dokumentu do ARiMR wraz z wnioskiem, powinniśmy go posiadać na wypadek kontroli w swoim gospodarstwie.

Zarządzanie składnikami odżywczymi i rolnictwo węglowe są objęte systemem punktowym. Rolnik ma możliwość wyboru pomiędzy dwoma wariantami opracowania i przestrzegania planu nawożenia:

  1. Podstawowy – 1pkt.
  2. Rozszerzony o wapnowanie – 3pkt

Chcąc otrzymać dodatkowe pieniądze (1pkt = ok.100PLN) rolnik musi przekroczyć tzw. próg wejścia. Jest to minimalna liczba punktów, która stanowi równowartość punktów, które rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25 % powierzchni UR najwyżej punktowanej praktyki (5pkt/ha). W praktyce mnożymy ilość użytków rolnych(ha) jakie posiadamy razy 25%, wynik mnożymy raz 5pkt i otrzymujemy liczbę, która wskazuje nam próg wejścia np. Gospodarstwo 100ha:  25%*100ha= 25ha; 25ha*5pkt= 125pkt, czyli gospodarstwo 100ha musi uzyskać minimum 125pkt w obrębie pakietu rolnictwo węglowe aby mogło skorzystać z dodatkowych dopłat).

Wariant podstawowy obejmuje plan nawozowy, który:

  • określa dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg oraz potrzeby wapnowania),
  • wykonany jest przy użyciu narzędzia służącego do opracowania planu nawozowego,
  • sporządzony jest w oparciu o bilans azotu i chemiczną analizę gleby (P, K i Mg oraz pH) wykonaną w oparciu o próbki gleby w laboratorium wykonującym badania agrochemiczne gleb,
  • opracowany jest najpóźniej w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do 30 września danego roku (w przypadku upraw ozimych)

Wariant rozszerzony z wapnowaniem obejmuje te same wymogi jak wariant podstawowy plus dodatkowym wymogiem jest posiadania imiennego dowodu zakupu nawozu wapniowego, który wskazuje rodzaj i ilość zakupionego wapna. Ważne, że dopłata należy się gdy pH gleby jest niższe lub równe 5,5. Dofinansowanie przyznawane jest raz na 4 lata do danej działki o ile w terminie 4 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności rolnik nie otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego.

W dwóch przypadkach rolnik ma obowiązek prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych z  uwzględnieniem wapnowania w wariancie drugim.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie