Blog 4 Asy Roku

Nawożenie rzepaku jesienią — poznaj nasze wskazówki - Blog 4 Asy Roku - AGROAS

Jesień 2020 pokazała, ilu rolników nie zdążyło z siewami pszenicy, głównie z powodu mokrej pogody. Wielu starszych rolników potwierdzi, że wiosna 2021 roku była „normalna” dla Polski, a jedynie ostatnich kilka lat z anomaliami pogodowymi spowodowało, że nawoziliśmy azotem w lutym, początkiem marca sialiśmy buraki cukrowe, początkiem kwietnia kukurydzę, a od połowy maja czekaliśmy na żniwa, bo już wszystko było w polu zrobione. Najpiękniejsze w rolnictwie jest to, że każdy rok jest inny, a my musimy swoją wiedzę i decyzje dostosowywać do aktualnej sytuacji pogodowej, nasilenia występowania chorób i szkodników i wielu innych czynników wpływających na uzyskanie ostatecznego „najlepszego” wyniku.

Nawożenie rzepaku azotem jesienią — jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Co z nawożeniem jesiennym pod rzepak? Pytanie, ile czasu będziemy mieli, aby w terminie 10–31 sierpnia posiać rzepak. Może być tak, że będziemy zmuszeni ograniczyć zabiegi uprawowe, a zastosowanie wapna odłożyć na następny rok. Najlepszym rozwiązaniem wówczas będzie zastosowanie dawki startowej azotu na tzw. ściernisko. Przyspieszy rozkład resztek pożniwnych oraz pokryje zapotrzebowanie rzepaku na jesienny azot (w wypadku długiej jesieni i późnej zimy możemy uzupełnić dawkę azotu, tak jak to miało miejsce w poprzednich 3 latach). W zależności od technicznych możliwości gospodarstwa zaproponowałbym 100 litrów RSM 32 lub saletrę amonową 34% w dawce 150 kg/ha. ZAK Kędzierzyn wprowadził na rynek rolniczy RSM 28 z siarką (28% N +5% S) i ten produkt moim zdaniem byłby najlepszy. Dlaczego nie mocznik? Niestety od 1 sierpnia 2021 wszedł zakaz stosowania mocznika w wersji posypowej. Możemy zastosować nawóz YARA VERA UREAS – mocznik granulowany z dodatkiem siarki (38% N + 17% SO₃) w ilości 120 kg/ha.

Jesienne nawożenie dolistne rzepaku — nawozy fosforowo-potasowe

Nawożenie fosforowo-potasowe oczywiście tylko przedsiewnie, nigdy nie równocześnie z wapnem – dlatego też z braku czasu rezygnujemy z wapnowania. Najlepszym i od kilku lat coraz bardziej popularnym nawozem potasowym stał się Korn-Kali z siarką, magnesem i sodem (40% K₂O + 6% MgO + 3% Na + 12,5% SO₃). Standardowa dawka to 250 kg/ha jednorazowo pod uprawę. Można również zastosować dawki dzielone, zwłaszcza na glebach lekkich, gdzie zachodzi obawa wymycia potasu w głębsze warstwy gleby. Wówczas proponujemy 150 kg/ha jesienią oraz późną zimą 100 kg/ha pogłównie. Możemy również zastosować standardową sól potasową w ilości 200 kg/ha. Fosfor możemy dostarczyć w dwojaki sposób. Dawka 200 kg POLIDAPU lub fosforanu amonu NP 18-46 powinna całkowicie załatwić sprawę nawożenia fosforem, ale wówczas pamiętajmy o zmniejszeniu dawki azotu na ściernisko. Zastosowanie Superfosfatu 40% P₂O₅ w dawce 200 kg/ha lub superfosfatu prostego 19% P₂O₅ w dawce 400 kg/ha również nie byłoby błędem, zwłaszcza kiedy azot podaliśmy wcześniej.

Dokarmianie rzepaku jesienią — skuteczne nawozy wieloskładnikowe

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozów wieloskładnikowych, które w jednym przejeździe i jedną dawką załatwią całe nawożenie. Najlepszym rozwiązaniem byłaby tu POLIFOSKA 6, NPK 8-19-29, Ultra 9-22-28. Każdy z tych nawozów w swoim składzie dodatkowo posiada siarkę i wapno, a dawka 350 kg/ha pokryje zapotrzebowanie rzepaku na fosfor i potas. Nie można zapomnieć o nawozach PK, zwłaszcza gdy azot podaliśmy wcześniej. W ofercie firmy posiadamy PK 20-30, PK 15-30, PK 10-25, zbilansowane w zależności od ilości P:K w glebie — aktualna analiza chemiczna. Dawkę i rodzaj nawozu dobieramy indywidualnie do potrzeb danego gospodarstwa.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi