Jakie zasady obowiązują przy stosowaniu Mocznika(N46)?

Od 1 sierpnia 2021 roku obowiązują nowe przepisy prawne dotyczące stosowania mocznika(N46). Forma amidowa została przebadana pod kontem utleniania i skutków tego procesu. Stwierdzono, iż zupełnie nie ekonomiczne jest aby nawóz w formie amidowej w postaci znanego wszystkim mocznika był stosowany pogłównie. Wprowadzono całkowity zakaz stosowania mocznika granulowanego bez inhibitora ureazy lub otoczki biodegradowalnej – zapobiegającej stratom amoniaku z mocznika.

Mocznik - nawóz uniwersalny, który zastosować możemy pod każdą uprawę, obecnie możemy kupić w dwóch rodzajach:

Mocznik granulowany bez inhibitora ureazy – ten nawóz możemy stosować wyłącznie w formie roztworu płynnego. Powszechnie stosowanie dokarmianie dolistnie mocznikiem nie jest zabronione. Mocznik jest nawozem najmniej parzącym dla roślin, uzasadnione jest jego stosowanie wiosną, szczególnie w okresach suszy. Poprawia on kondycję roślin oraz pozwala na  jej przedłużenie również w okresach stresowych podczas wegetacji. Dużym plusem stosowania tradycyjnego mocznika w postaci roztworu jest możliwość łączenia go z siarczanem magnezu, fungicydami i insektycydami. Dodanie mocznika do cieczy roboczej poprawia jej uwodnienie co przekłada się na lepsze wchłanianie stosowanych substancji przez rośliny.

Pamiętajmy -  możemy stosować roztwór mocznik bez dodatków, zapobiegając niedoborom azotu (np. podczas suszy) uwzględniając fazy rozwojowe poszczególnych upraw oraz wysokość stężeń mocznika dobranych do poszczególnych roślin. Zalecenie:

  • Burak cukrowy: 6 % wodny roztwór (tj. 6 kg nawozu w 100l) – stosowany od fazy 3-4 liści do zwarcia międzyrzędzi;
  • Rzepak ozimy: 15 % roztwór –stosowany od początku ruszenia wegetacji, do 10 % -faza zielonego pąka i do 8 % faza zielonej łuszczyny;
  • Zboża (pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy jary, owies): 18-20 % - faza krzewienia, 10-12 % w początku fazy strzelania w źdźbło, 6-8 % w końcu fazy strzelania w źdźbło,4-5 % w fazie kłoszenia i max. 4-5 % w fazie dojrzałości mlecznej ziarna;
  • Kukurydza: 6 % - zabieg prowadzony od fazy 3 liści.

  Warto podkreślić: wykonanie zabiegu mocznikiem bez dodatków (bez inhibitora ureazy lub otoczki biodegradowalnej) jest efektywne i możliwe w określonych warunkach pogodowych : temperatura powietrza max. 20°C, wilgotność powyżej 60%, rośliny są w dobrej kondycji, jest pochmurny dzień oraz pszczoły zakończyły już oblot.

Mocznik granulowany z inhibitorem ureazy  – ten nawóz możemy stosować w formie granuli zarówno przedsiewnie jak i pogłównie. Inhibitor ureazy wydłuża działanie nawozu, jest on dostępny dla rośliny przez dłuższy okres oraz minimalizuje straty azotu powstające podczas jego utleniania. Stosowanie tego „nowego mocznika” jest ekonomiczniejsze dla rolnika i mniej szkodliwe dla środowiska. Pamiętajmy jedna, że najmniejsze straty mocznika występują wtedy, gdy zmieszamy go z ziemią.

Zalecane dawki w określonych fazach rozwojowych roślin:

  • Pszenica ozima (termin – wiosna), dawka: 100-300 kg/ha. Zalecenia dotyczące stosowania: stosować w terminie N1 lub N2:
    - w terminie N1 – zalecany szczególnie na stanowiskach suchych, aplikować łączną ilość azotu przewidzianą do zastosowania w terminach N1, N2 i N3 (najpierw np. saletra amonowa w dawce ok. 120-240 kg/ha lub Saletrosan w dawce ok. 130-270 kg/ha, a po 1-2 tygodniach wysiać Mocznik z inhibitirem);
    - w terminie N2 – stosować łączną ilość azotu przewidzianą w terminach N2 i N3.
  • Jęczmień jary, pszenica jara (termin – wiosna), dawka: 100-200 kg/ha. Możliwość stosowania przedsiewnego i pogłównego. W zależności od potrzeb roślin w trakcie wegetacji uzupełnić nawozem azotowym, np. saletrą.
  • Rzepak ozimy.
    - termin – jesień: Dawka: 80-130 kg/ha. Stosować w terminie zgodnym z obowiązującym prawem.
    - termin – wiosna:  Dawka: 150-300 kg/ha. W terminie - N1 – na stanowiskach suchych, aplikować łączną ilość azotu przewidzianą do zastosowania w terminach N1 i N2 (najpierw np. Saletrosan 26 w dawce ok. 190-350 kg/ha lub saletra amonowa w dawce ok. 150-270 kg/ha, a następnie do 2 tygodni wysiać mocznik z inhibitorem).
  • Kukurydza na ziarno (termin – wiosna). Dawka: 250-400 kg/ha. Możliwość stosowania przedsiewnego i pogłównego.

Ważne aby stosowane dawki uwzględniały potrzeby pokarmowe konkretnej uprawy, wyliczone indywidualnie w każdym gospodarstwie uwzględniając azot zawarty w glebie oraz zakładany plon.

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie