Jak uzyskać wysokie plony kukurydzy?

KORN KALI (skład: 40%K, 6%MgO, 3%Na, 12,5%S0₃) - to nawóz, którego głównym makroskładnikiem jest potas(K).

Optymalne odżywianie roślin potasem(K) po pierwsze, przekłada się na redukcję czynników stresowych, dzięki temu:

  • roślina lepiej gospodaruje wodą (wyższa tolerancja na suszę),
  • wzrasta jej odporność na niskie temperatury i wymarznięcia,
  • zmniejsz podatność na wyleganie,
  • zwiększa efektywność pobierania azotu, co przekłada się na wzrost jego efektywnego działania plonotwórczego,
  • zmniejsz podatność na atak szkodników i chorób.

Po drugie, wpływa na cechy jakościowe uprawianych roślin,  między innymi:

  • zwiększa zawartość sacharozy w korzeniach buraków cukrowych,
  • zwiększa zawartość białka w roślinach strączkowych,
  • zwiększa zawartość tłuszczu w rzepaku,
  • wpływa na wzrost suchej masy oraz skrobi w bulwach ziemniaków,
  • wzrost zawartości witamin, m.in. karotenu, witaminy B₁ i C.

Przy zakładanym plonie kukurydzy 8-10t/ha i więcej, koniecznie musimy zadbać o optymalne dostarczenie roślinie potasu, magnezu i siarki. Dlaczego?  Ponieważ, ma to szczególne znaczenie dla azotu(N) i jego efektywniejszego wykorzystania plonotwórczego. AZOT w parze z pierwiastkami zawartymi w KornKali przekłada się na uzyskanie wysokich plonów kukurydzy.  Poznajmy bliżej działanie pozostałych składników nawozu. Siarka, bezpośrednio wpływa na wzrost plonu na skutek zwiększenia efektywności azotu  - zarówno tego zawartego w nawozach jak i w glebie. Wpływa też na redukcję poziomu stresu abiotycznego, wynikającego z różnicy temperatur jakie towarzyszą w uprawie ciepłolubnej kukurydzy.  Magnez, aktywuje wiele biochemicznych procesów, m.in.: gospodarkę azotem i dynamikę wzrostu rośliny, wspomaga sprawne funkcjonowanie systemu korzeniowego (pobieranie składników mineralnych i wody z gleby), podnosi tolerancję roślin na działanie niskich temperatur oraz na stres biotyczny ( choroby i szkodniki).

Sód, podobnie jak potas wpływa na gospodarkę wodną rośliny, kontroluje stężenie jonów w tkankach roślinnych i prace aparatów szparkowych. Sód jest bardzo pożytecznym pierwiastkiem w karmieniu zwierząt, dlatego powinniśmy go stosować głównie w nawożeniu upraw paszowych.

Zapotrzebowanie kukurydzy na jedną tonę ziarna:

  • potas(K₂O) - 22-32 kg 
  • magnez(MgO) – 6kg
  • siarka(SO₃) – 10kg

KornKali® to idealne połączenie składników: chlorek potasu plus kizeryt. Jest to nawóz całkowicie rozpuszczalny w wodzie - szybko dostępny dla roślin. Niezależnie od stanowiska, możemy stosować go pod wszystkie rośliny uprawne. Zawarta w nawozie siarka zaspakaja potrzeby pokarmowe roślin, a potas reguluje ich gospodarkę wodną, w połączeniu z magnezem uodparnia rośliny na stres wywołany suszą i zmianą temperatur podczas jej wegetacji.

Do uzyskania najlepszego rezultatu w uprawie kukurydzy, KornKali należy aplikować przedsiewnie i wymieszać z glebą. Potas jest składnikiem pokarmowym, pobieranym przez kukurydzę przez cały czas trwania wegetacji, roślina pobiera go w ilościach najwyższych w porównaniu z innymi pierwiastkami. Strategię nawożenia potasem, powinniśmy planować znając zasobność gleby w ten pierwiastek. Bardzo pomocne są wyniki prób glebowych, które jasno określają nam wartości, o jakie należy skorygować nawożenie mineralne. Kukurydza lubi również nawozy naturalne, które są bogatym źródłem potasu.

Przykładowa technologia nawożenia kukurydzy przy zastosowaniu nawozu KornKali® oraz produktów firmy K+S:

Zalecane dawki KornKali® przy średniej zawartości potasu w glebie:

UPRAWA

PLON (t/ha)

DAWKA KORNKALI kg/ha

Zboża

5-7

250-350

Rzepak

3-4

400-500

Kukurydza

8-10

500-650

Burak cukrowy

50-60

800-1000

O firmie

Firma AGROAS założona w 1992 r., lider rynku działający w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w regionie. Zasięgiem działania obejmuje Polskę południowo-zachodnią. Zatrudnia blisko 300 pracowników.

Archiwum

Tagi

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Tylko niezbędne
Zgoda na wybrane
Zgoda na wszystkie