Informacje bieżące

wybierz kategorię:

Realne korzyści zastosowania rolnictwa precyzyjnego CLAAS i 365 FarmNet

Rolnictwo precyzyjne, zaczynając od prób glebowych, poprzez systemy jazdy automatycznej, a na zdjęciach satelitarnych kończąc, to jedna z najprężniej rozwijających się obecnie gałęzi w sferze AGRO. Odpowiednie wykorzystanie nowej technologii w uprawie pozwala na znaczne zwiększenie jej efektywności i jakości plonów.

CLAAS już od prawie 20 lat oferuje różne rozwiązania związane z rolnictwem precyzyjnym. Teraz wspólnie z 365FarmNet Polska oraz HORSCH przygotował specjalny pokaz efektywności i w sezonie 2021 zasiał 55ha kukurydzy wykorzystując różne technologie rolnictwa precyzyjnego. „Klienci często korzystają z różnych rozwiązań, ale rzadko korzystają z kilku jednocześnie” – mówi Krzysztof Gomolla z CLAAS – „Dlatego też wykonaliśmy kontrolowany zasiew celem zobrazowania poszczególnych korzyści” – dodaje.

   

Dokładnie zobrazowane 55ha

Do zasiewu zdecydowano się wykorzystać pole o powierzchni 55ha, znajdujące się w województwie lubuskim, które zostało dokładnie opracowane w module CLAAS CROP VIEW, który jest dostępny w oprogramowaniu 365FarmNet. „Na podstawie zobrazowań satelitarnych z wielolecia została przygotowana mapa potencjału plonowania” – opowiada o działaniach Bartłomiej Grabowski, specjalista z 365FarmNet – „Na jej gruncie powstała mapa aplikacyjna zmiennego wysiewu nasion z podziałem na 5 stref dawkowania od 54 do 82 tys nasion na hektar” – dodaje Grabowski.

Planowany siew kukurydzy rozpoczął się pod koniec kwietnia. Do zadania wykorzystany został ciągnik ARION 660 CMATIC wyposażony w system GPS PILOT S10 RTK NET i w system TELEMATICS, wsparty siewnikiem HORSCH MAESTRO 8CX. „Komunikacja między ciągnikiem a siewnikiem odbywała się za pomocą magistrali ISOBUS. System jazdy automatycznej GPS PILOT RTK NET umożliwił prowadzenie pojazdu równolegle z dokładnością 2-3cm” – wyjaśnia specjalista rolnictwa precyzyjnego Paweł Mazur z firmy AGROAS, która jest dealerem maszyn CLAAS i HORSCH. Każdy wyjazd i wjazd w ścieżkę kontrolowany był również przez system SECTION CONTROL, za sprawą którego 8 sekcji wysiewających HORSCH MAESTRO 8CX było sterowanych automatycznie. Powoduje to brak na polu miejsc przesianych i niezasianych. „Dodatkowo system umożliwia wysiew nasion w pierwszej kolejności najpierw wewnątrz pola, a dopiero później na uwrotniku. Rozwiązanie to powoduje, że podczas zawracania nie ugniatamy nasion w glebie i wschody kukurydzy są takie same w polu i na uwrociach” – zauważa Mazur.

Mapa zmiennego wysiewu

Największą innowacją w przeprowadzonym siewie było wykorzystanie mapy zmiennego wysiewu kukurydzy. Kukurydza jako roślina bardzo nie lubi konkurencji, dlatego na glebach lekkich obsada była automatycznie zmniejszana aż do 54000nasion na ha, aby umożliwić kukurydzy swobodny rozwój. Z kolei w strefach, gdzie potencjał plonotwórczy jest najwyższy mapa aplikacyjna zmieniała automatycznie normę wysiewu w siewniku HORSCH na 82000 nasion/ha. Obsługa mapy aplikacyjnej odbywała się za pośrednictwem Terminala CLAAS S10, podobnie sprawa wyglądała z obsługą siewnika i jazdy automatycznej, a więc wszystko odbywało się przy użyciu tylko jednego terminala. Operator z pomocą takiego rozwiązania mógł komfortowo pracować a systemy w które ciągnik ARION był wyposażony dbały o prawidłową pracę i obsługę siewnika.

Dokumentacja przeprowadzonego siewu odbywała się również automatycznie za pomocą Automatycznej dokumentacji w CLAAS TELEMATICS. Wszystkie informacje o czasie pracy, śladach przejazdów, danych ciągnika oraz mapy powykonawcze z siewnika trafiają bezpośrednio do systemu, gdzie mogą być przetwarzane do kolejnych analiz oraz wyciągania wniosków z przeprowadzonej pracy.

  

Lepsze efekty i mniejsze koszty dzięki rolnictwu precyzyjnemu

Systemy rolnictwa precyzyjnego CLAAS podczas siewu kukurydzy poza komfortową i wydajną pracą z użyciem systemu jazdy automatycznej pozwoliły również na osiągnięcie realnych korzyści w postaci zmniejszenia kosztów planowanego materiały siewnego. Docelowo pole wymagało wykorzystania 91 jednostek siewnych (1 jednostka siewna = 50000nasion) dzięki zastosowaniu mapy zmiennego wysiewu zużyto jedynie 81 jednostek siewnych. „Przy założeniu, że jedna jednostka kosztuje około 400zł to na samym materiale siewnym zaoszczędzono 4400zł” – komentuje Bartłomiej Grabowski. Należy zauważyć, że samo uruchomienie map aplikacyjnych także nie zabiera zbyt dużo czasu, a wszystko to dzięki zastosowaniu technologii ISOBUS, która jest dostępna w ciągnikach CLAAS i większości nowych siewników, pozwala ona na łatwą wymianę danych między różnymi maszynami.