Pliki do pobrania

logo_TV.jpg pobierz
Regulamin_sprzedazy_PHU_Agro-As.pdf pobierz

Ochrona pszenicy – doświadczenie doradców Agro-As

Pszenica ozima jest uprawą, która pośród zbóż obejmuje największy obszar zasiewów. Według danych GUS za 2018 r. areał tej rośliny stanowił prawie połowę ogólnej powierzchni zasiewu zbóż ozimych, czyli ok 1,9 mln ha. Gospodarstwa rolne wybierają pszenicę ozimą ze względu na jej możliwości plonotwórcze, elastyczny termin siewu, przystosowanie dzisiejszych odmian do słabszych kompleksów glebowych oraz łatwość i opłacalność zbytu.

Poprzedni rok nie należał do najkorzystniejszych dla rozwoju roślin. Utrzymujące się do końca marca niskie temperatury i jednoczesny brak opadów, długo nie pozwalały na wznowienie wegetacji. W wielu rejonach obserwowano objawy suszy mrozowej, rośliny nie posiadały turgoru, a na liściach widoczne były przebarwienia. Na domiar złego nagły wzrost temperatury w kwietniu, sięgający często ponad 25 stopni Celsjusza, przy trwającej suszy, bardzo mocno ograniczył krzewienie pszenicy (szczególnie tej, która była siana w listopadzie). Skutkowało to często zbyt małą liczbą kłosów na m2.

Dalszy przebieg wegetacji uzależniony był od rozkładu opadów. Deszcze konwekcyjne i burze przebiegały bardzo nierównomiernie. W jednych rejonach dając podstawę uzyskania dobrego plonu, nie zostawiając złudzeń w innych. Wysokie temperatury w maju i czerwcu przyspieszyły dojrzewanie pszenicy, która z początkiem lipca była w bardzo zaawansowanej fazie. Okres żniw początkowo przebiegający pomyślnie, zakłóciły deszcze o charakterze ciągłym, które rozpoczęły się w drugiej dekadzie tegoż miesiąca. Spowodowały porastanie  i rozwój chorób grzybowych co w konsekwencji doprowadziło do obniżenia parametrów jakościowych ziarna.

Rok 2018 jak i poprzednie lata pokazują, że przebieg pogody, a w szczególności rozkład i ilość opadów to czynniki które najbardziej determinują plon. Czy można  na nie wpływać ? Bezpośrednio oczywiście nie, lecz jako rolnicy dostajemy wiele narzędzi by łagodzić ich skutki i wspomagać rośliny w walce z niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Odpowiednia agrotechnika, nawożenie oraz ochrona przed patogenami wspomagają pszenicę w tej nierównej walce. Poniżej przedstawię co proponują doradcy Agro-As, by chronić plantacje tego najpopularniejszego zboża przed chwastami, chorobami grzybowymi i szkodnikami.

Ochrona herbicydowa

Po latach doświadczeń w walce z chwastami w pszenicy ozimej, możemy śmiało powiedzieć, że to nie zachwaszczenie -  ale brak należytej ochrony herbicydowej powoduje nawet 35 % spadek plonu ziarna. Najczęściej zabiegi wykonuje się w okresie jesiennym, jednak nie zawsze jest to możliwe. Późny termin siewu lub niekorzystne warunki atmosferyczne powodują iż opryski chwastobójcze robione są wiosną. Również ciepłe i bezśnieżne zimy w ostatnich latach powodują szybszy rozkład substancji aktywnych dając możliwość rozwoju chwastów. Konieczne są więc tzw. „poprawki”.

Na wiosnę 2019 proponujemy najlepsze rozwiązania, opierając się na najskuteczniejszych substancjach aktywnych. Do walki z chwastami dwuliściennymi zalecamy tribenuron metylu –  NUANCE  75 WG, fluroksypyr – Hudson 200 EC, florasulam lub florasulam z dodatkiem DFF SARACEN 050 SC lub SARACEN DELTA 550 SC  oraz działający już od 5 st. C  – amidosulfuron – AMBASADOR 75 WG. Fluroksypyr, florasulam i amidosulfuron szczególnie są polecane  przy problemach z przytulią  czepną jako dodatek do tribrnuronu metylu. Najgroźniejsze chwasty jednoliścienne zwalcza natomiast fenoksaprop – p -etylu czyli HERMES 069 EW .

Powyższe preparaty dają gwarancję pozbycia się pełnego spektrum chwastów w pszenicy ozimej.

Regulacja łanu.

Współczesne  rolnictwo cechuje się dużymi nakładami na uprawę, zaś jej intensywność wzrasta z dekady na dekadę. Zastosowanie dużych ilości nawozów sztucznych, w szczególności azotu sprawia, że koniecznym staje się sztuczne regulowanie łanu. Dobrze zasilona pszenica wylegnie bez wspomagania reterdantów, czyli chemicznych regulatorów wzrostu. Stosowane w odpowiedniej fazie ograniczają pionowy rozwój źdźbła skracając międzywęźle. W późniejszych fazach można nimi również ograniczyć długość dokłosia. Dodatkową właściwością reterdantów jest możliwość dokrzewienia pszenicy. Staje się to konieczne szczególnie wtedy gdy wysoka temperatura stymuluje ją do wzrostu pionowego bądź w przypadku pszenic sianych w późnym terminie. W roku 2018 na wielu plantacjach zabieg ten został wykonany zbyt późno, warto więc mieć na podorędziu odpowiednie preparaty by pogoda nas nie zaskoczyła.

Tutaj również Agro-As proponuje skuteczne rozwiązania w postaci środka STIFF 250 EC zawierającego  trineksapak etylu. Drugą ważną substancją jest chlorek chloromekwatu zawarty w preparacie ANTYWYLEGACZ PŁYNNY 675 SL.

Ochrona fungicydowa

Już od początkowych faz rozwojowych – pszenica ozima narażona jest na działanie grzybów chorobotwórczych. Jednak podczas sezonu wegetacyjnego dominują trzy newralgiczne okresy: początek strzelania w źdźbło, od fazy drugiego kolanka do liścia flagowego oraz faza kłoszenia . W tym pierwszym największym zagrożeniem są choroby podsuszkowe czyli zgorzel podstawy źdźbła i łamliwość podstawy źdźbła oraz mączniak prawdziwy. W drugim pszenica narażona jest infekcje brunatnej plamistości liści, septoriozy liści , rdzy żółtej i brunatnej. W trzecim septoriozy plew, fuzariozy kłosa oraz grzybów czerniowych.

Zabiegi chemiczne wykonywane w odpowiadającym im okresach to T1, T2 i T3. Termin ich wykonania nie jest sztywny i trzeba go dopasować do panujących warunków.

Często jednak niekorzystny stan plantacji (długo zalegająca pokrywa śnieżna, zbyt wybujała pszenica, wreszcie intensywne deszcze) mogą powodować konieczność wykonania tzw. Zabiegu T0, oczyszczającego łan z patogenów pozostałych po okresie jesieni i zimy. Zabieg ten  wykonujemy tak wcześnie jak pozwala nam na to pogoda. Pomaga on młodym roślinom ruszyć w wegetację w dobrej kondycji oraz zwiększa skuteczność następnych zabiegów.

Specjaliści firmy Agro-As zalecają aby do zabiegów fungicydowych stosować preparaty o szerokim zakresie i długim czasie działania. Ważne jest również by nie powielać substancji aktywnych, by działały one zapobiegawczo i interwencyjnie w razie potrzeby.

Na rok 2019 proponujemy kilka programów ochrony, dobranych odpowiednio do warunków oraz nakładów jakie chce ponieść rolnik na uprawę w zależności od intensywności produkcji.

Pierwszy z nich to ochrona standardowa. Na T1 mieszanina preparatów ZENIT 575 EC ,FOSSA 633 EC i DELARO 325 SC czyli działające w niskich temperaturach fenpropidyna i prochloraz, chroniące przed podsuszkami i mączniakiem. Protiokonazol będący najlepszym na ryku triazolem i trifloksytrobina. Na T2 INTIZAM 497 SC i TAZER 250 SC czyli epoksykonazol, tiofanat metylowy i azoksystrobina zapewniające ochronę zapobiegawczą i interwencyjną. T3 to preparat KOSA 250 EW zawierający tebukonanazol o działaniu antyfuzaryjnym.

Drugi program to ochrona ekstra. I tutaj - liczy się skuteczność przy intensywnej produkcji. Program ten oparty jest na preparatach najbardziej uznanych firm chemicznych, zawierających najnowsze i najskuteczniejsze substancje aktywne. Na T1 DELARO 325 S.C.  proiokonazol i trifloksystrobina. Szczególnie ta druga stosowana w tej fazie rozwojowej pszenicy, daje jaj witalność i efekt zieloności. T2 OPERA MAX 147,5 SE oparta na epoksykonazolu i piraklostrobinie, uważanej przez wielu praktyków za najlepszą strobilurynę na rynku. Zapobiega przed chorobami i wyniszcza jednocześnie istniejące już patogeny. T3 – preparaty PROSARO 250 EC lub OSIRIS 65 EC bazujące na substancjach z grupy triazoli o działaniu antyfuzarujnym i przeciw septoriozie plew.

Wspomniany wcześniej zabieg T0 zalecamy wykonać przy pomocy substancji działających w niskich temperaturach -  fenpropidyna, prochloraz i tebukonazol, które znajdują się w preparatach ZENIT  575 EC,  FOSSA 633 EC  i KOSA 250 EW.

Ochrona przed szkodnikami

Coraz większym problemem w uprawie pszenicy ozimej są szkodniki. Prym w tym niechlubnym rankingu wiodą mszyce i skrzypionki. Te pierwsze oprócz niszczenia liści i kłosów bywają wektorem chorób wirusowych. Drugie przy odpowiedniej gradacji potrafią pszenicę pozbawić powierzchni asymilacyjnej. Zmiany klimatyczne i intensyfikacja produkcji powodują, że coraz większą rolę odgrywają szkodniki uznawane kiedyś za marginalne takie jak: pryszczarki, miniarki, łokaś garbatek, żółwinki, lednice i inne. Zasadnym więc  staje się stosowanie insektycydów o działaniu systemicznym jak i powierzchniowym oraz dostosowanych do sposobu pobierania pokarmu przez szkodniki.

Agro-As proponuje produkty do zwalczania zoocydów: HUNTER 400 EC  i SUPER CYPER 500 EC.

Nawożenie dolistne pszenicy

Współczesna uprawa pszenicy daje możliwości osiągania rekordowych plonów. Przy odpowiedniej agrotechnice oraz precyzyjnym prowadzeniu łanu, otrzymujemy maksimum jakie rośliny mogą z siebie dać. Pamiętajmy jednak, że wraz ze zbiorem, znikają z pola składniki odżywcze, makro i mikroelementy.

Dziś nie trzeba nikogo przekonywać, że dolistne dokarmianie daje znakomite efekty, nie tylko w postaci poprawy witalności roślin i uzupełnianiu niedoborów. Lecz chroni je również w sytuacjach stresowych, pozwalając w szybki i precyzyjny sposób podać brakujące składniki.

W tym przypadku proponujemy kompleksowy nawóz mikroelementowy NUTRIMIX COMPLETE zawierający wszystkie niezbędne pierwiastki potrzebne pszenicy takie jak: Cu, Mo, Mn, Zn, Mg, S. Sformułowany jest w postaci doskonale rozpuszczalnych kryształów. Pozwala to, na maksymalne stężenie składników, a co za tym idzie stosowanie niewielkich dawek w pełni zaspokajając zapotrzebowanie na mikroelementy.

Od pewnego czasu na rynku dostępne są produkty oparte na aminokwasach. My bazujemy na jedynym i sprawdzonym preparacie DELFAN PLUS. Z roku na rok, zwiększająca się sprzedaż tego środka, dowodzi jego skuteczności.

Podsumowując całość. Oddajemy w Państwa ręce pełną gamę preparatów, dając możliwość wyboru i dopasowania ich do Waszych potrzeb. Zachęcając do współpracy, życzymy wysokich plonów.

Marcin Wasyliszyn - doradca Agro-As

Serwis korzysta z plików cookies w zakresie opisanym w Polityce cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.